فرض کنید در یک جاده یا اتوبان در حال پیمایش مسیر خود برای رسیدن به مقصد مورد نظر هستید. پس از ساعت‌ها رانندگی، حسابی از مبدا خود دور شده‌اید و به صورتی غیرمنتظره، خودروی شما دچار نقص فنی می‌شود. در این حالت خودروی شما دیگر امکان حرکت را ندارد. در چنین موقعیتی، بکسل کردن خودرو تنها راه حل ممکن برای انتقال آن به نزدیک‌ترین مرکز تعمیرگاه خودرو می‌باشد. در حقیقت می‌توانیم بکسل را انتقال خودرو معیوب توسط یک وسیله نقلیه همچون یدک‌کش به نزدیک‌ترین مرکز تعمیر خودرو بنامیم.

روش‌های بکسل کردن خودرو

بکسل کردن خودرو تنها به یک صورت انجام نمی‌شود بلکه به روش‌های مختلف می‌توانیم خودرو را بکسل کنیم. این روش‌ها را می‌توانیم به صورت زیر بیان کنیم:

بکسل ماشین با خودرو یدک کش

بکسل ماشین با خودرو یدک ‌کش، نخستین روش بکسل کردن خودرو می‌باشد. در این روش خودروی معیوب و از حرکت ایستاده به کمک سیم بکسل به یدک کش خودرو متصل می‌شود. در این حالت وضعیت چرخ‌های جلویی ماشین بالاتر از چرخ‌های عقب آن است و باید مطمئن باشیم که در این روش، ماشین در حالت خلاص باشد. اگر حالت ماشین خلاص نباشد، چرخ‌های آن نمی‌توانند آزادانه حرکت کنند.

بکسل ماشین با تریلر تخت

شاید خودروی شما قدیمی باشد یا حتی کلکسیون خودروهای آنتیک و قدیمی را دارید و نگران آسیب دیدن آن‌ها در حین انتقال با روش‌های بکسل هستید. از روش بکسل ماشین با تریلر تخت به همین منظور استفاده می‌شود. در این روش خودروی شما به کمک رمپ‌ها روی تخت تریلر سوار می‌گردد. برای ثبات و امنیت بیشتر، چرخ‌های آن به بستر تریلر بسته می‌‎شوند.

Marahel-Va-Amozesh-2

 

بکسل ماشین با زنجیر یا بند بکسل

روش دیگری که برای بکسل کردن خودرو استفاده می‌شود، زنجیر یا بند بکسل است. باید دقت داشت این روش برای مسافت‌های طولانی و جاده‌‌ها توصیه نمی‌شود زیرا بسیار خطرآفرین می‌باشد.

از روش بکسل ماشین با زنجیر یا بند بکسل می‌‎توان برای بیرون کشیدن خودرو از گودال، چاله و یا انتقال در مسیرهای کوتاه و خصوصی استفاده کرد. در ساخت بند بکسل معمولا از پلی‌استر با قدرت بالا استفاده می‌شود. این بند پلی‌استری قدرت بالایی را بدون شکست می‌تواند تحمل کند. رنگ بند بکسل معمولا زرد یا نارنجی روشن است. دلیل انتخاب این رنگ‌ها، بهتر دیده شدن می‌باشد.

اگر بند بکسل با مقاومت پائین در حین فشار بشکند، صدمات قابل توجهی به افراد نزدیک به آن وارد می‌کند بنابراین در صورت فرسودگی بند بکسل، تعویض آن ضروری است.

در روش بکسل با زنجیر یا بند بکسل، نخست باید نقطه بازیابی خودرو را پیدا کنیم. خودروهایی که از زمان تولید آن‌ها مدت زیادی می‌گذرد، نقطه بازیابی آن‌ها معمولا به صورت یک سوراخ می‌باشد. این سوراخ در سپر جلو و عقب در می‌باشد. خودروهایی که از زمان تولید ‌آن‌ها زمان زیادی سپری نشده، نقطه بازیابیشان به صورت یک پوشش پلاستیکی در جلوی سپر است. این پوشش پلاستیکی به نصب پیچ و مهره نیاز دارد. پس از یافتن نقطه بازیابی، زنجیر یا بند بکسل را به هر دو خودرو متصل می‌کنیم و پس از اتصال، انتقال به آسانی انجام می‌شود.

بکسل ماشین به کمک خدمات یدک کش

این روش در مواقع اضطراری می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. در روش بکسل ماشین به کمک خدمات یدک‌ کش، شما از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بکسل همانند امداد خودرو سیار برای حمل ماشین خود و بکسل آن از جمله ماشین‌های تولید قدیم، جدید، تک دیفرانسیل و انواع دیگر استفاده می‌کنید. اکثر این شرکت‌ها معمولا هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز، با تکنسین‌های خود می‌توانند شما را یاری کنند. یکی از این شرکت‌ها، کارشناسی خودرو دیاکو امداد است. این شرکت به عنوان امداد خودرو همدان، توانسته تا در این سال‌ها خدمات ارزنده و باکیفیتی را مشتریان ارائه کند.

Marahel-Va-Amozesh-1

مراحل و آموزش بکسل کردن خودرو

انتخاب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بکسل خودرو، انتخاب هوشمندانه‌ای است اما این انتخاب زمانی هوشمندانه است که به آن‌ها دسترسی داشته باشیم. اما اگر دسترسی به آن‌ها فراهم نباشد، خودمان باید این کار را انجام دهیم. روش‌های گوناگون و متنوعی برای این کار وجود دارد. در این قسمت از مقاله به بررسی یکی از روش‌های آن می‌پردازم. این روش استفاده از سیم بکسل یا همان بکسل ماشین با زنجیر یا بند بکسل می‌باشد.

اساس کار این روش، استفاده از سیم بکسل است. اما باید قبل از استفاده از آن، قوانین و نحوه‌ی کارکرد آن بررسی شوند و علت آن نیز ایمنی پائین این روش بکسل کردن خودرو می‌باشد. به همین علت استفاده از سیم بکسل در برخی از کشورها مغایر با قوانین است.

در گام اول سیم بکسل را باز می‌کنیم، آن را در جلوی خودرو می‌بندیم و انتهای سیم بکسل را به وسیله نقلیه‌ از حرکت ایستاده متصل می‌کنیم. لازم به ذکر است که باید در هر مرحله سلامت سیم بکسل را بررسی کنیم.

پیش از این گفتیم در صورت معیوب بودن سیم بکسل امکان آسیب‌های مختلف وجود دارد. پس از بررسی سلامت آن، نقطه بازیابی را روی قاب هر وسیله نقلیه بگذارید. پس از آن، سیم بکسل را از نقاط بازیابی عبور دهید تا در جای خود محکم شوند. حال لازم است خودروی یدک‌کش را در مقابل خودروی معیوب و در نزدیکی انتهای سیم بکسل قرار دهید. اگر این عمل را به درستی انجام داده باشید، خودروی یدک‌کش و خودروی معیوب در یک ردیف قرار می‌‎گیرند. این هم‌ردیف بودن سبب حرکت رو به جلوی هر دو آن‌ها در هنگام یدک‌کشی می‌شود. پس از اتصال سیم بکسل به پشت خودروی یدک‌کش، از راننده خودرو بخواهید به جلو حرکت کند. با این کار سیم بکسل سفت و مستحکم می‌گردد.

جهت کاهش خطر گسستگی و پاره شدن سیم بکسل، می‌توانید آن را با یک محافظ همانند پتو یا ژاکت پوشش دهید. در آخرین مرحله خودروی معیوب را در حالت خلاص به آرامی حرکت می‌دهیم و پس از اتمام کار سیم بکسل را جدا می‌کنیم.

کلام پایانی

بکسل کردن خودرو را می‌توان یکی از ضروری‌ترین مهارت‌ها برای هر کسی دانست که با اتومبیل و خودرو سر و کار دارد. در مواقع ضروری که خودرو به هر دلیلی از جمله نقص فنی از حرکت می‌ایستد، این مهارت اهمیت خود را نشان می‌دهد. البته شرکت‌هایی همچون کارشناسی خودرو دیاکو امداد و دیگر امداد خودروها نیز خدمات بکسل کردن ماشین را به مشتریان خود ارائه می‌کنند اما دانستن چگونگی آن می‌تواند برای افراد مفید باشد؛ چرا که در برخی از مواقع دسترسی به این شرکت‌ها و استفاده از سرویس‌هایشان ممکن نیست. پس لازم است که خود افراد مهارت لازم را داشته باشند. در این مقاله به معرفی انواع روش‌های بکسل کردن خودرو پرداختیم. همچنین اصلی‌ترین روش آن را به شما خواننده گرامی آموزش دادیم.

Ravesh-Haye-Boxel-Kardan-khodro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *