یکی از بزرگ­ ترین و شایع­ترین مشکلاتی که بیشتر رانندگان با آن مواجه شده اند لرزش فرمان یا لرزیدن فرمان ماشین است. با­توجه به اینکه هنوز هم اغلب مردم از ماشین ها و سیستم­های قدیمی استفاده می کنند و این ماشین­های قدیمی کاملا بصورت دستی هدایت می شوند پس امکان اینکه در بعضی از مواقع دچار لرزش شوند زیاد است اما در خودرو های پیشرفته و جدید می توان ماشین را در حالت کروزر قرار بدهید بدون آن که خبری از لرزش فرمان باشد و به راحتی به رانندگی خود ادامه می دهند. از آنجایی که فرمان یکی از مهمترین عضو برای کنترل ماشین و باقی وسیله های نقلیه است و از طرفی به­دلیل اینکه اغلب افراد از خودرو های جدید و پیشرفته استفاده نمی کنند لازم دیدیم که علت لرزش فرمان را بررسی کنیم که به توانید جلوی مشکلات احتمالی که منجر به لرزش فرمان می شود را بگیرید.

علت لرزش فرمان

تنظیم نبودن لاستیک­ها

یکی از رایج ترین­و مهم­ترین دلیل لرزش فرمان، بالانس نبودن و همچنین تنظیم نبودن لاستیک­های خودرو است. اگر لاستیک های خودرو تنظیم نباشد به احتمال بسیار زیاد در سرعت­های بالا­ی 90 کیلومتر بر ساعت با خودرو با لرزش فرمان و مواجه می شود. لازم به ذکر است که اینکه لاستیک تنظیم نباشد هیچ مشکلی در سرعت­های پایین به وجود نمی آید. حتی در بعضی از مواقع تنظیم نبودن باد لاستیک و بالانس نبودن تایر­های خودرو باعث می شود در جاده ضرباتی به خودرو وارد شود. همین ضربات باعث کاهش طول عمر تایر­های ماشین می شود و فرقی نمی کند سرعت ماشین زیاد باشد یا کم در هر دو صورت باعث کاهش طول عمر تایر­های ماشین می شود.

لاستیک­های کم باد

یکی دیگر از رایج ­ترین و مهم­ترین علت لرزش فرمان، کم باد بودن لاستیک­های خودرو است. کم باد بودن لاستیک­های خودرو هم مانند تنظیم نبودن باد لاستیک و بالانس نبودن تایر­ها در سرعت­های بالا بسیار خطرناک است چون کنترل خودرو با باد کم بسیار سخت است و از طرفی امکان ترکیدگی لاستیک­ها بسیار بالاست.

از شکل افتادن لاستیک­های خودرو

علت لرزش فرمان خودرو در بسیاری مواقع از شکل افتادن یا تغییر شکل لاستیک خودرو یا از رده خارج شدن تایر هاست. دلایل فرسودگی لاستیک خودرو را می توان از بین رفتن عاج ها یا جدا شدن تسمه بیان کرد. در این حالت حتی وقتی که با سرعت کم رانندگی می کنید ماشین دچار لرزش فرمان می شود. پس بهتر است در صورت که تایری دچار فرسودگی شد آن را هر چه سریع تر تعویض کنید.

خرابی در بلبرینگ چرخ و لاستیک­ها

یکی دیگر از علت لرزش فرمان خرابی بلبرینگ چرخ خودرو است. قاعدتا بلبرینگ­ها دارای طول عمر زیادی هستند. اما رانندگی در جاده­ های طولانی و مسافت­های طولانی باعث کاهش طول عمر بلبرینگ­ها می شود. برای رفع این مشکل شما باید به تعمیرکار متخصص رجوع کنید تا مشکل حل شود.

خرابی در جلوبندی ماشین

 خرابی-در-جلوبندی-ماشین

یکی دیگر از رایج­ترین و مهم­ترین علت لرزش فرمان، خرابی در جلوبندی ماشین است. در این حالت حتی وقتی که با سرعت کم رانندگی می کنید ماشین دچار لرزش فرمان می شود پس چه در سرعت بالا و چه در سرعت پایین ماشین دچار لرزش فرمان می شود. به شما پیشنهاد می شود در حالتی که جلوبندی ماشین شما دچار مشکل شد به خصوص زمانی که در جاده هستید، به کارشناسان خودرو های امدادی مانند کارشناسی خودرو دیاکو امداد راهنمایی بگیرید که در این مواقع احتمالا شرکت­های امداد خودرو مانند دیاکو امداد، به شما یدک کش مناسب معرفی می کنند چون رانندگی با این جلوبندی بسیار خطرناک است.

فرسودگی در اجزای فرمان

فرمان خودرو نیز مانند سایر اجزای خودرو به مرور زمان دچار خرابی و فرسودگی می شود. اگر در هنگام دور زدن دچار لرزش فرمان می شوید به احتمال بسیار­قوی امکان این که یکی از اجزای فرمان مثل تای راد­ها خراب شده باشد، زیاد است. برای حل این مشکل پیش آمده بهتر است انتهای تای راد تعویض شود با تعویض تای راد به احتمال زیاد مشکل لرزش فرمان شما حل خواهد شد.

خرابی در پلوس خودرو

یکی دیگر از رایج­ترین و مهم­ترین علت لرزش فرمان، ایراد در پلوس خودرو است در این حالت ماشین در سرعت پایین دچار لرزش فرمان می شود و هر چه سرعت بالا می رود از لرزش آن کاسته می شود سوال اینجاست از کجا متوجه شویم پلوس خودرو خراب است؟ به راحتی می توانید تست کنید این تست بدین صورت است که کافیست دنده را عوض کنید یا دور بزنید در این صورت به مشکلات زیادی بر­می خورید.

علت لرزش فرمان در سرعت بالا

دلیل اصلی لرزش فرمان در سرعت بالا، خرابی سیبک است. سیبک نقش بسیار مهمی در فرمان پذیری خودرو دارد. در صورت خرابی سیبک خودرو، فرمان ماشین با لرزش های زیادی رو­به­رو می شود. و از دلایل خرابی سیبک می توان خراب شدن فرمان، خرابی یا مشکل داشتن شاسی و چرخ های شل اشاره کرد.

با دلایل لرزش فرمان آشنا شدیم و به دلیل اینکه در جامعه تعداد افراد­ی که ماشین پراید دارند بیشتر از سایرین است قصد داریم در قسمت بعد به تنظیم فرمان پراید بپردازیم.

تنظیم فرمان پراید

لرزش فرمان پراید

در این مقاله دلایل لرزش فرمان و روش تنظیم فرمان ماشین را بررسی کردیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *