تعویض روغن

اگر کمی با خودرو آشنا باشید یا به رانندگی علاقمند باشید، حتما نام روغن موتور را شنیده‌اید. روغن موتور را شریان‌های حیاتی برای موتور می‌دانیم. معمولاً در رانندگان عادت تعلل در تعویض روغن ماشین دیده می‌شود و ما در ادامه 5 دلیل برای تعویض روغن خودرو بازگو می‌کنیم. اولین مزیت، افزایش عملکرد موتور می‌باشد. موتورها دارای قطعات مختلفی هستند که با سرعت بالا حرکت می ­کنند. این حرکت باعث ایجاد اصطکاک و ایجاد گرما می‌شود. تعویض منظم روغن باعث کاهش اصطکاک و افزایش انتقال دمای روغن موتور می‌شود. دومین دلیل، کاهش تولید آلاینده‌های هوا می‌باشد. روغن‌های کثیف و قدیمی باعث تولید گازهای گلخانه‌ای می‌شود. سومین دلیل تعویض روغن منظم، کاهش مصرف بنزین است که صرفه‌جویی اقتصادی را به همراه دارد. دلیل چهارم، افزایش عمر موتور است. علت آخر، رسیدگی بیشتر و چک کردن قبل از حادثه می‌باشد؛ تعویض روغن بهانه مناسبی برای چک کردن ماشین خود توسط تعمیرکار است.

ویژگی‌های-روغن-موتور
نکات-کلیدی-در-هنگام-تعویض-روغن-خودرو

ویژگی‌های روغن موتور

می‌توان گفت روغن موتور، روان کننده موتور است که معمولاً برای روانکاری موتورهای درون‌سوز استفاده می‌شود. روغن موتور غالباً از روغن‌های پایه تقویت‌شده با افزودنی‌های مختلف تشکیل شده است. از جمله این ترکیبات ضد سایش، شوینده‌ها، پراکنده‌کننده‌ها و در برخی روغن‌ها، بهبود دهنده‌های شاخص ویسکوزیته تشکیل شده‌اند. به‌طور مختصر ویستکوزیته پارامتری برای توصیف مقاومت ماده در مقابل جاری شدن است. وظیفه اصلی روغن موتور کاهش اصطکاک و سایش قطعات متحرک و همچنین تمیز کردن موتور از آلاینده‌های داخل موتور از جمله دوده می‌باشد. همچنین آب بندی رینگ‌های پیستون را بهبود می ­بخشد، و موتور را با انتقال گرما از قطعات متحرک خنک می کند. با دانستن این اطلاعات ، مالکان خودرو می‌توانند اثرات مخرب و حتی در برخی مواقع، جبران ناپذیر عدم تعویض روغن ماشین در زمان مناسب را متصور شوند.

مناسب‌ترین زمان تعویض روغن ماشین

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا باید روغن خود را به طور مرتب تعویض کنید؟ پوشاندن قطعات فلزی با روغن از قرار گرفتن آنها در معرض اکسیژن جلوگیری می‌کند و همچنین از اکسیداسیون در دمای بالا جلوگیری می‌کند. روغن قادر است دوده حاصل از احتراق را در خود به دام بیندازد، نه اینکه آن را روی سطوح داخلی رسوب کند. روغن موتور همچنین ممکن است به عنوان یک عامل خنک کننده عمل کند. شما باید روغن خود را به طور منظم تعویض کنید تا مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما روان کار می­ کند و آن را از مکانیکی دور نگه می دارد. صبر بیش از حد برای تعویض روغن خودرو می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد که به راحتی می‌توانید از آن جلوگیری کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم متناسب با روغن موتور مصرفی در محدوده 5000 الی 7000 کیلومتر نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید.

ساده‌ترین راه تعویض روغن چیست؟

امروزه به دلیل مشغله‌های عصر تکنولوژی همیشه به دنبال ساده کردن کارهای روزانه هستیم تا بتوانیم کارهای بیشتری را با کیفیت بالاتری انجام دهیم. از طرفی، اگر بخواهیم به مرکز خدماتی مکانیکی برای تعویض روغن برویم. ممکن است در ترافیک زمان بیشتری را از دست بدهیم. همین موارد باعث شده تا کار تعویض روغن کار پیچیده ای‌ بنظر برسد. توصیه می‌کنیم زمان تعویض روغن را جدی بگیرید چرا که سلامت موتور شما تحت تاثیر مستقیم تعویض روغن در زمان مناسب است. به همین دلیل، جهت سهولت در انجام تعویض روغن، امداد خودرو همدان امکان ویژه‌ای در اختیار همراهان خود قرار داده‌است. شما کافیست درخواست خود را جهت تعویض خودرو ثبت کنید تا تعویض روغن در محل مورد نظر شما انجام شود.

تعویض روغن ماشین صفر

دفعات اول تعویض روغن بهتر است با فاصله زمانی کمتری انجام شود. چرا که همچنان موتور خودروی شما صفر است و هنوز قطعات موتور زبر هستند، به درستی صیقل نخوردند و پیستون بطور کامل آب‌بندی نشده ­است. به همین دلیل بهتر است در کیلومتر‌های اولیه به موتور ماشین خود فشار نیاورید. بهتر است از همان ابتدا  داشتن کارت روغن موتور را جدی بگیرید. این کارت ویژگی مخصوصی نیاز ندارد و ممکن است تکه‌ای کاغذ باشد اما هر بار پس از تعویض روغن موتور تاریخ تعویض، نام روغن موتور، کیلومتر تعویض روغن و کیلومتر پیشنهادی توسط مرکز خدماتی برای تعویض بعدی را یادداشت کنید. توجه داشته باشید مراحل اولیه تعویض روغن محدوده‌ی کمتری دارند.

زمان تعویض روغن ماشین صفر برای بار اول، بین 300 الی 1000 کیلومتر اول بوده و بهتر است هرچه سریع‌تر تعویض کنید. در مرحله اول، براده‌های آهن زیادی داخل موتور بوده که با این تعویض، عمر مفید موتور ماشین شما بشدت افزایش می‌یابد. برای تعویض دوم در محدوده‌ی دوهزار کیلومتری تعویض روغن انجام شود. مرحله ­ی بعدی در محدوده‌ی 3500 کیلومتری بوده و بعد آن متناسب با روغن انتخابی بین 5000 الی 7000 کیلومتر تعویض روغن انجام شود. بهتر است در هر مرحله تعویض روغن، فیلتر روغن نیز تعویض شود. همچنین در نظر داشته باشید که بهتر است از روغن موتور توصیه شده توسط کارخانه سازنده تا ده هزار کیلومتر اول استفاده کنید.

تعویض-روغن

نکات کلیدی در هنگام تعویض روغن خودرو

انواع مختلفی از روغن خودرو وجود دارد. قبل از تعویض روغن، فراموش نکنید که بر اساس مسافت پیموده شده و مدل، بهترین روغن برای خودروی شما چیست؟ انتخاب روغن مناسب، می‌تواند عملکرد موتور را افزایش دهد. سیاه‌شدگی روغن پس از طی چندین کیلومتر مسیر نشان دهنده این است که به خوبی دوره‌های موتور را جذب کرده و یعنی روغن مناسبی است، چنانچه در هنگام چک کردن روغن موتور، متوجه تغییر رنگی در رنگ روغن موتور نشدید احتمالا روغن مناسبی را انتخاب نکرده‌اید. بنابراین بهتر است چند وقت یکبار روغن موتور چک شود. همچنین برای ماشین‌های با فناوری بالاتر، اکیداً توصیه می‌شود از روغن موتور با کیفیت و کارایی پایین استفاده نکنید.

زمان تعویض روغن موتور ماشین خوابیده

ممکن است شما برای مدتی از ماشین خود استفاده نکنید و در پارکینگ باشد. اکثرا رانندگان بر این باورند که ماشین خوابیده احتیاج به تعویض روغن ندارد و صرفا به عدد کیلومتر توجه می‌کنند. روغن یک ماده سیال است که بعد از مدتی چنانچه در معرض گرما، نور، فشار و…قرار بگیرد واکنش نشان داده و نیاز به تعویض دارد. حتی ممکن است روغن ماشین خوابیده نشتی پیدا کند و نیاز ضروری به تعویض داشته باشد. برای تعویض روغن ماشین خوابیده توصیه می‌شود هر شش ماه یکبار تعویض روغن انجام شود. توجه داشته باشید بعد از زمان شش ماه روغن موتور مصرف و کارایی قبل را نخواهد داشت.

جمع-بندی
3

جمع بندی

در این مقاله به بررسی یکی از نیازهای اصلی مالکین خودرو پرداختیم. تعریف کلی از روغن موتور و ساختار آن داشتیم. زمان تعویض روغن موتور اشاره کردیم و برای مالکین خودرو صفر نکاتی را عنوان کردیم. در نهایت به نکات کلیدی در زمان تعویض روغن موتور اشاره کردیم. همیشه به یاد داشته باشید انجام کارهای حیاتی که بنظر کم اهمیت است و از آن غافل می‌شویم، از ضررهای جبران‌ناپذیر جلوگیری می‌کند. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد انجام این تعویض طلایی بدست آورده باشید.

سوالات متداول

با توجه به روغن های موجود در ایران بهترین روغن، مدل 10w40 می‌باشد.

بله؛ چنانچه بیش از شش ماه زمان گذشته باشد حتما نیاز به تعویض دارد.

بله امداد خودرو همدان تیم مکانیک سیار دارد و جهت سهولت کار شما تعویض در محل انجام می‌دهد.

متناسب با روغن انتخابی بین 5000 الی 7000 کیلومتر تعویض روغن انجام شود.

بین 80000 الی 120000 تومان است.