تعویض-باتری-خودرو باتری خودرو

یکی از موارد مهمی که باید در ماشین به آن توجه کرد تعویض باتری است. این عمل باید حدودا هر 4 سال یک بار صورت پذیرد البته بسته به نوع ماشین متفاوت است. هنگامی که ماشین استارت نخورد علتش می­تواند عوامل متعددی باشد اما یکی از اولین مواردی که به ذهن می­رسد باتری ماشین است. اگر راننده و دارای ماشین هستید حتما به این اتفاق برخورد می­کنید اما جای نگرانی نیست چون راه حل­هایی برای رفع آن وجود دارد. تعویض باتری ماشین کار سختی نیست اگر می­خواهید مطمئن شوید با ما همراه باشید.

نکاتی که قبل از تعویض باتری باید دانست

تعویض باتری مراحلی را در پی دارد. ابتدا باید تشخیص دهید که چه زمانی، وقت تعویض باتری است و تشخیص این عمل نیز خود مراحلی دارد برای این که بهتر با این موضوع آشنا شوید موارد زیر را مطالعه کنید.

هر چند وقت یک بار باید باتری ماشین را عوض کرد؟

باتری‌ها عضو قوی و بی‌صدا ماشین هستند. آن­ها بدون توجه به گرما، سرمای هوا و رانندگانی که تقاضای زیادی از آنها دارند، کار خود را انجام می­دهند. این در حالی است که باتری­ای که به ماشین اجازه می­دهد در اولین دور کلید، استارت بزند حس لذت بخشی دارد اما این حس ماندگار نیست. در حقیقت، بسته به محل زندگی و نحوه رانندگی و حتی نحوه استفاده از ماشین، وضعیت سیستم شارژ و چندین عامل دیگر، سبب می­شوند که باتری خودرو به طور متوسط ​​حدود چهار سال دوام آورد و هنگامی که از بین می­رود، هیچ نشانه­ای از مشکل نمی­توان یافت و ماشین شما فقط می­میرد.

می­توان قانون کلی­ای برای تعویض باطری خودرو ارائه کرد به این شکل که، هر ماشین تقریباً چهار سال فرصت دارد تا به مرحله تعویض باطری برسد اما این چهار سال عمر طبیعی در صورتی است که باتری چرخه­های شارژ کامل را طی کند، در معرض دمای شدید و بالا قرار نگیرد، به یک سیستم شارژ قابل اعتماد و ثابت متصل باشد و انرژی بسیاری از لوازم جانبی موجود را تامین نکند. در حالیکه مواردی مانند: دمای شدید، لرزش، سفر­های کوتاه در خیابان، مجموعه­ای از گوشی­های هوشمند،­ سیستم­های ناوبری پس از فروش و سایر دستگا­ه­ها، همگی قابلیت تاثیرگذاری روی باتری را دارند. در پایان چهار سالگی، مراقب علائم و آماده اقدام باشید. اما بهتر است به این نکته توجه کنید که به دلیل ماهیت کوکتل شیمیایی درون هر باتری، امکان دارد قبل از اینکه فکر کنید آماده است بیرون بیاید، یا شاید چندین سال دیگر دوام بیاورد.

هدف ما در درجه اول بررسی باتری ­خودرو­هایی با موتور­های بنزینی معمولی است.

علائم مشکل باتری ماشین چیست؟

امداد-خودرو-همدان-دیاکو-امداد

اگر به باتری ماشین خود توجه کنید و چند آزمایش و مشاهدات منظم انجام دهید، خطر گیر افتادن در جاده را کاهش خواهید داد. شایان ذکر است که با توجه به میزان کاری که باتری­ به طور منظم در حال انجام دادن هست، قیمت باتری خودرو نسبتاً ارزان است.

از بارزترین نشانه وجود مشکل در باتری می­توان به شارژ باتری اشاره کرد. با این حال، از آن جایی که باتری بخشی از یک سیستم بزرگ­تر است که به قسمت­های دیگر خودرو متصل است، باتری مرده ممکن است نشان دهنده مشکلی عمیق­تر از عدم وجود آب باشد. اگر مشکل دیگری در سیستم الکتریکی وجود داشته باشد مثلاً یک دینام ضعیف، ممکن است یک باتری در حال کار برق کمتری از آنچه باید ارائه کند.

بهترین راه برای تست باتری با استفاده از تسترهای الکترونیکی موجود در اکثر فروشگاه­های قطعات خودرو است. شما یا یک تکنسین خودرو، تستر را به باتری خودرو متصل می‌کنید و عکسی از وضعیت باتری شما می‌گیرد و نشان می‌دهد که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. طیف وسیعی از تسترهای باتری در انواع مختلف و قیمت­های متفاوت موجود است. برخی به باتری یا پایانه‌های آن می‌چسبند تا بازخوانی داشته باشند، در حالی که برخی برای اندازه‌گیری شارژ به فندک خودرو وصل می‌شوند. خوب است بدانید که اگر به کاپوت خودرو ضربه می­زنید تا یک تستر را به باتری بچسبانید، برای محافظت از دست‌ها و صورت خود در برابر اسید یا خوردگی باتری، از دستکش و عینک استفاده کنید. این بررسی باید بخشی از تعمیر و نگهداری معمول خودرو باشد و هر بار که روغن تعویض می‌کنید انجام شود.

خود باتری نیز سرنخ­هایی در مورد اینکه آیا زمان تعویض باتری رسیده است یا خیر را نشان می­دهد. اولین مورد سن آن است اگر باتری بیش از سه یا چهار سال است که مورد استفاده قرار گرفته است می­توان منتظر شروع مشکلی در آن بود. دوم، به عادات رانندگی خود نگاهی بیندازید. به یاد داشته باشید، سفرهای کوتاه و دوره­های طولانی عدم فعالیت باعث از بین رفتن یا کاهش عمر باتری می­شود. سوم، به خود باتری نگاه کنید. خوردگی یا لکه به این معنی است که ممکن است نشت داشته باشد.

در آخر اگر باتری در یک قاب یا آستین عایق پوشانده شده است، هر چند وقت یک بار آن را بردارید تا ببینید زیر آن چه می‌گذرد. به دنبال تجمع در اطراف پایانه­ها نیز باشید. می‌توانید با جوش شیرین و آب این تجمع را پاک کنید فقط به یاد داشته باشید که هنگام کار از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. در نهایت، با توجه به بوی تخم مرغ فاسد (گوگرد) یا بوی گرم شدن بیش از حد باتری، باتری را بو کنید.

مقدمات تعویض باتری خودرو

تعویض باتری خودرو نسبتا آسان است و می­تواند بخشی از برنامه منظم تعمیر و نگهداری خودرو باشد. در حالی که به نظر می­رسد مجموعه­ای گیج کننده از انواع باتری خودرو در بازار وجود دارد، Consumer Reports می­گوید که سه شرکت اکثر باتری­های بدون نیاز به تعمیر و نگهداری را که امروزه در ایالات متحده استفاده می­شود تولید می­کنند: Johnson Controls Industries، Exide و East Penn. هر شرکت باتری­هایی تولید می­کند که توسط شرکت­های مختلف با نام­های مختلف به بازار عرضه می­شوند. نام برند روی باتری در نهایت مهم نیست. آنچه اهمیت دارد سن، آمپرهای میل لنگ سرد، ظرفیت ذخیره و اندازه گروه است. پس قبل از شروع تعویض باتری بهتر است با این موارد آشنایی نسبی­ای داشته باشید.

سن: باتری­ها معمولا دارای تاریخ ساخت هستند و باید ظرف شش ماه پس از آن تاریخ فروخته شوند. قبل از خرید تاریخ را به دقت بررسی کنید. تاریخ اغلب کد گذاری شده است. اکثر کدها با حرفی شروع می­شوند که ماه را نشان می­دهد: A برای ژانویه، B برای فوریه و غیره. عدد سال را نشان می­دهد، مانند 0 برای سال 2000 یا 1 برای سال 2001.

اندازه گروه: این اندازه گیری ابعاد بیرونی و محل قرارگیری پایانه­های باتری را تعیین می­کند. مطمئن شوید که اندازه گروه باتری­ای که می‌خرید با باتری­ای که تعویض می‌کنید مطابقت داشته و یکسان باشد.

آمپرهای میل لنگ سرد (CCA): این اندازه گیری ظرفیت باتری برای راه اندازی خودرو در دمای 0 درجه فارنهایت (17 درجه سانتیگراد) است، زمانی که روغن موتور غلیظ است و پتانسیل شیمیایی باتری کم است. هرچه CCA بالاتر باشد، در سرما بهتر شروع به کار می­کند.

ظرفیت رزرو: این سخت ترین عدد برای یافتن است اما یکی از مفیدترین آن­ها می­باشد. این نشان می­دهد که اگر دینام به طور ناگهانی از بین برود، ماشین شما چقدر می­تواند به تنهایی از باتری استفاده کند.

سوالات متداول

هزینه تعویض باتری ماشین چقدر است؟

اگر باتری مرده دارید، تعویض آن معمولا بین 50 تا 200 دلار هزینه دارد. قیمت بسته به محل زندگی شما، مارک و اندازه باتری و هزینه نیروی کار متفاوت خواهد بود.

آیا می توانم باتری ماشین را خودم تعویض کنم؟

بله، باتری­های ماشین را به تنهایی می­توان به راحتی تعویض کرد. ابتدا مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما کاملاً خاموش است. از یک آچار سوکت برای جدا کردن پایانه های باتری قدیمی استفاده کنید و آن را با احتیاط بیرون بیاورید. باتری جدید را در هولدر قرار دهید و با استفاده از آچار، پایه های مثبت و منفی را برای محکم کردن آنها وصل کنید. کلید را در حالت روشن قرار دهید و قبل از روشن کردن آن یک دقیقه صبر کنید.

کدام ترمینال باتری را ابتدا در می­آورید؟

ابتدا سیم منفی را که معمولاً سیاه است بردارید سپس سیم مثبت را که اغلب قرمز است بردارید. هنگام اتصال باتری جدید، این قانون را به ترتیب معکوس دنبال کنید: اول مثبت و سپس منفی را وصل کنید.

نشانه‌هایی که مشخص می­کنند باتری ماشینم از بین می‌رود چیست؟

نشانه‌های رایج خرابی باتری عبارتند از: زمان روشن شدن طولانی‌تر در هوای سرد، کند شدن لنگ موتور، مشکلات استارت زدن خودرو، مشکلات سیستم صوتی و کم‌نور شدن چراغ‌های جلو. اگر متوجه هر یک از این موارد شدید، باتری خود را چک کنید.

برای جزییات بیشتر تعویض باتری ماشین مقاله را دنبال کنید.

مراحل تعویض باتری ماشین

اگر در جاده هستید که باتری ماشین شما تمام می­شود، احتمالاً به کمک کنار جاده­ای نیاز خواهید داشت. برای این کار می­توانید از امداد خودرو همدان کمک دریافت کنید که می­توانند وسیله نقلیه شما را به سرعت روشن کنند یا باتری آن را با هزینه شما تعویض کنند.

 

اما اگر باتری در خانه شما خالی می‌شود یا تاریخ استفاده از آن گذشته است و می‌خواهید خودتان آن را تعویض کنید، در اینجا چند نکته وجود دارد:

اول ایمنی، شما به یک آچار قابل تنظیم، دستکش لاستیکی یکبار مصرف، پارچه­های تمیز بدون پرز، کمی جوش شیرین و آب، یک برس باتری یا ابزار تمیز کردن پس از تمیز کردن و تعدادی عینک ایمنی نیاز دارید.

موتور خود را خاموش کنید و وسیله نقلیه را در پارک قرار دهید. ترمز دستی را تنظیم کنید. یک حوله را روی گلگیر خود پهن کنید تا رنگ را از هر گونه اسید خورنده محافظت کنید. همیشه ابتدا دفترچه راهنمای ماشین خود را بخوانید.

روش معمول برای تعویض باتری به شرح زیر است:

1.کابل­ها را از پایانه­های باتری جدا کنید: برای وسایل نقلیه با زمین منفی، پیچ و مهره­ای را که گیره کابل باتری را روی ترمینال منفی نگه می­دارد، باز کنید (این با علامت منفی یا “NEG” برچسب گذاری می­شود). اگر خودروی شما دارای زمین مثبت است، ابتدا کابل مثبت را باز کنید. دفترچه راهنمای شما به شما می ­گوید که ماشین شما کدام یک را دارد و ترتیب صحیح برداشتن کابل­های باتری را مشخص می­کند.

مراحل-تعویض-باتری-ماشین-1

 

2. پیچ­ها یا بست­های نگهدارنده باتری را در جای خود بردارید. سپس باتری را بردارید. به یاد داشته باشید که پیچ­های باتری را کجا قرار داده­ اید و اجازه ندهید آنها زیر ماشین غلت بزنند. در حالی که باتری را با دقت بیرون می­آورید، دستکش بپوشید.

مراحل-تعویض-باتری-ماشین-2

 

3.سینی که باتری قدیمی روی آن قرار داشت را بررسی کنید: اگر سینی زیر زنگ زده است یا رسوبات خورنده نشان می­دهد، کمی جوش شیرین را در مقداری آب حل کنید و از این محلول برای تمیز کردن سینی استفاده کنید. این کار را بدون دستکش انجام ندهید. همچنین این زمان برای تمیز کردن پایانه­های باتری است.

مراحل-تعویض-باتری-ماشین-3

 

4.باتری ماشین جدید خود را روی سینی قرار دهید: دو بار بررسی کنید که رو به همان جهت قبلی خود باشد و محکم بنشیند.

مراحل-تعویض-باتری-ماشین-4

 

5.پیچ ها یا بسته­های باتری جدید را تعویض کنید تا در جای خود محکم شود:باتری اکنون باید عاری از هرگونه «تکان» احتمالی باشد.

مراحل-تعویض-باتری-ماشین-5

 

6.کابل­های باتری خود را به ترتیب معکوس که آنها را جدا کردید دوباره وصل کنید: (به عنوان مثال در یک ماشین زمین منفی، کابل مثبت ابتدا دوباره وصل می­شود). مطمئن شوید که همه گیره‌های وصل شده مجدد، پایه‌ها را در یک دسته محکم می‌گیرند.

مراحل-تعویض-باتری-ماشین-6

 

نکات قابل توجه

یکی از مهمترین اقداماتی که متخصصان هنگام تعویض باتری شما انجام می­دهند اطمینان از در دسترس بودن منبع تغذیه دوم است تا تنظیمات کامپیوتر و کد امنیتی مورد نیاز برای کار با رادیو را از دست ندهید.

کد امنیتی رادیویی شما ممکن است جایی در کتابچه راهنمای ماشین شما نوشته شده باشد اما اگر سابقه­ای از آن ندارید معمولا باید با فروشنده ماشین خود تماس بگیرید تا دوباره کد را دریافت کنید تا بتوانید از رادیو استفاده کنید. برخی از فروشندگان برای این کار هزینه­ای دریافت می­کنند.

اگر خود قصد تعویض باتری را ندارید به شهروندان همدانی،با امداد باتری همدان را پیشنهاد می­دهیم.

منبع : https://www.budgetdirect.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *