جهت درخواست اعزام مکانیک خودرو با ما تماس بگیرید

یدک کش همدان 24 ساعته با ضمانت 09182144800/ 09186111610

انواع یدک کش در همدان

آیا تا به حال خودرو شما خراب شده است؟ یا بهتر است سوال را طور دیگری مطرح کنیم آیا تا به حال مجبور شده اید از یدک کش یا خدمات یدک کشی استفاده کنید؟ کمتر کسی وجود دارد که به این سوالات جواب خیر دهد، اغلب مردم در شرایط مختلف مجبور به استفاده از یدک کش خودرو یا خدمات یدک کشی شده اند به خصوص مردم شهر های کوهستانی مانند شهر همدان ولی کمتر کسی وجود دارد که انواع یدک کش را بشناسد چون به نظر انها شناختن انواع یدک کش امری بیهوده و غیر مفید است. اگر شما نیز چنین طرز تفکری دارید در جواب این تفکر باید گفت، شما سخت در اشتباه هستید، چون متناسب با شرایط مختلف و خودرو های مختلف شما باید انواع یدک کش ها را بشناسید تا بتوانید متناسب با مشکل خود یدک کش درستی را از شرکت هایی که خدمات یدک کشی ارائه می دهند درخواست کنید. البته شرکت هایی مانند دیاکو امداد در ابتدا بر اساس نوع خودرو و … خدمات مناسب را به شما پیشنهاد می دهند. با توجه به مطالب گفته شده بهتر است به معرفی انواع یدک کش در همدان یا بهتر است بگویم انواع یدک کش در دنیا بپردازیم.

یدک کش، کمک‌کننده در شرایط سخت

ابزارها و خدماتی وجود دارند که معمولا افراد به وجود آن‌ها اهمیت نمی‌دهند و آن‌ها را جدی نمی‌گیرند. اما نقش مهم و کمک‌کننده‌ای در زندگی ما دارند. یک نمونه از این ابزارها و خدمات، یدک کش خودرو است. احتمالا انتظار شنیدن چنین نمونه‌ای را نداشتید. فرض کنید در جاده بنزین ماشین شما تمام شد و یا اینکه خودروی شما دچار خرابی شد، در این شرایط است که به اهمیت وجود خدمات یدک کش پی می‌برید. خدمات یدک کش خودرو شامل بکسل ماشین سواری، یدک کش ماشین شاسی بلند و همچنین بکسل خودرو‌های سنگین می‌باشد. خدمات یدک کش خودرو، معمولا سرعت بالایی در ارائه خدمات دارد. البته این به شرطی است که از خدمات یدک ‌کش شرکت خوبی استفاده کنید تا در مواقع ضروری بتوانید بهترین کمک را دریافت کنید. در ادامه به معرفی انواع یدک کش و کاربردهای هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

انواع یدک کش

 • یدک کش یکپارچه (Integrated)
 • یدک کش بوم (Boom)
 • یدک کش چرخدار(Wheel-Lift)
 • یدک کش قلاب و زنجیر (Hook and Chain )
 • یدک کش یکپارچه (Integrated)
 • یدک کش تخت (Flatbed)

انواع یدک کش یکپارچه Integrated

این نوع یدک کش از دو مکانیسم استفاده می‌کند و مرسوم ترین آن ها یک بوم و بالابر چرخ است که با هم ترکیب شده اند. اینها برای کارهایی که نیازی به مدل بوم نباشد، مفید است. اگر خودرو سنگین مانند: اتوبوس، کامیون و… دارید این نوع یدک کش مناسب ترین انتخاب برای شماست.

کامیون یدک کش قلاب و زنجیر

این نوع یدک کش پراستفاده‌ترین نوع یدک کش است. در واقع همان چیزی است که وقتی شما به یدک کش خودرو فکر می‌کنید در ذهنتان تصور می‌کنید. در انتهای پشت کامیون یک قلاب قرار دارد. قلاب روی محور یا سپر ماشین محکم می‌شود و زنجیر به دور قاب خودرو می‌چرخد. زمانی که این مرحل انجام شد، کامیون ماشین را از روی زمین بلند می‌کند. چرخ‌های عقب همچنان بر روی زمین می‌مانند. این نوع یدک کش از اولین نوع یدک کش‌ها بود و اکنون سعی می‌شود که کمتر از آن استفاده شود. به دلیل آسیبی که ممکن است به خودرو و چرخ‌های عقب آن وارد کند. از یدک کش قلاب و زنجیر در مواقعی که ماشین در گل یا گودالی گیر کرده باشد استفاده می‌شود.

کامیون-بکس-بالا-بر-چرخ

کامیون یدک کش یکپارچه

کامیون یدک کش یکپارچه، کامیون بزرگ و قوی است. این نوع یدک کش برای خودرو‌های سنگین کاربرد دارد. کامیون یدک کش یکپارچه قابلیت و توانایی بکسل کردن اتوبوس و بارهای بزرگ‌تر از وزن خودش را دارد و این به دلیل وجود یک محور اضافی است که به آن قدرت و توانایی بیشتری می‌دهد، بازوی یدک کش یکپارچه در مرکز کامیون قرار دارد و علاوه بر قدرت، آن را پایدار می‌کند. اگر شما از خودروهای سبک استفاده ‌می‌کنید، به طور معمول نیازی به این نوع یدک کش پیدا نخواهید داشت و در صورت نیاز امداد خودرو سیار با یدک کش‌های سبک‌تر به کمک شما خواهد آمد.

بکسل بزرگ

علاوه بر یدک کش‌های یکپارچه، بکسل‌های بزرگ هم برای بارهای سنگین کاربرد دارند. اکثر امداد خودروها این نوع بکسل را در بین انواع یدک کش‌های خود ندارند. اما در صورت نیاز می‌توانند آن را فراهم کنند.

یدک کش‌ بوم

کامیون بوم یک کامیون با بازوی هیدرولیکی است که به آن بازو، بوم گفته می‌شود. این خودرو یدک شبیه یک جرثقیل کوچک است. از کامیون بوم برای اهداف و کارهای مختلفی می‌توان استفاده کرد. بوم کامیون در هنگام بکسل در یک جایگاه ثابت قرار می‌گیرد و بسیار پایدار است. برای بکسل کردن ماشین با کامیون بوم زنجیر وقلاب را دور سپر جلوی ماشین می‌بندند و از قلاب و زنجیر برای اتصال به بوم استفاده می‌کنند. جلوی ماشین بالا کشیده ‌می‌شود در حالی که عقب ماشین روی زمین است. با توجه به نحوه‌ی عملکرد کامیون بوم، در شرایطی که نیاز به حفاظت و نگهداری بیشتری از قسمت جلوی ماشین است، بهتر است از یدک‌کش بوم استفاده نشود. امروزه تسمه‌ در یدک کش بوم به کار برده می‌شود و باعث می‌شود که آسیب کمتری به خودروی شما وارد شود. در بوم هم از وینچ برای محکم کردن خودرو استفاده می‌شود.

کاربردهای کلی کامیون‌های یدک کش

کامیون‌های یدک در زندگی ما کاربردهای مختلفی دارند. از یدک کشی خودرویی که در جاده دچار خرابی شده تا خودرویی که راننده‌ی آن قوانین را رعایت نکرده و به تابلوی حمل با جرثقیل توجه نکرده‌است. اما در صنایع و سازمان‌های مختلفی از این یدک کش‌ها استفاده می‌شود. مثلا ادارات پلیس برای حمل خودروهای متخلفین، ادارات دولتی مثل آتش‌نشانی، خدمات عمومی و سازمان‌های نظامی و همچنین شرکت‌های بسته بندی نیاز به کامیون‌های یدک کش داشته و برخی کامیون‌های یدک کش مخصوص به خود را دارند و برخی دیگر با شرکت‌های خصوصی دارای یدک کش همکاری می‌کنند.

کامیون بکسل بالابر چرخ

این نوع یدک کش، تکامل یافته‌ی یدک کش‌های قلاب و زنجیر است. البته هیچ زنجیر و قلابی در آن استفاده نشده‌است. کامیون‌های بالابر چرخ از چیزی به نام یوغ استفاده می‌کنند که قطعه‌ای است که به پشت کامیون متصل می‌شود و زیر چرخ‌های جلوی ماشین می‌رود. زمانی که یوغ به زیر چرخ‌های جلو می‌رود، کامیون می‌تواند ماشین را بلند کند. در این نوع یدک کش هم چرخ‌های عقب ماشین روی زمین قرار دارند. همانطور که گفته شد از هیچ قلاب و زنجیری در آن استفاده نشده‌است و همین امر باعث می‌شود که به سپر جلوی ماشین آسیبی وارد نشود. یدک کش بالابر چرخ، ساده و سریع هستند. اگر یک راننده‌ی یدک کش حرفه‌ای مانند راننده‌های امداد خودرو همدان را مشاهده کنید. ‌می‌توانید به راحتی طرز عملکرد و استفاده از یدک کش بالابر را یاد بگیرید.

یدک کش بوم Boom

در این نوع یدک کش یک بازوی هیدرولیک وجود دارد که آن را بوم می نامند. بوم از کنار خودرو امتداد می یابد. بعضی از بوم ها در موقعیت های ثابت قرار می گیرند و برخی دیگر به اطراف می چرخند، این روزها این نوع از یدک کش ها به تسمه مجهز شده اند درحالی که اولین یدک کش های بوم از روش قلاب و زنجیر برای حمل خودرو ها استفاده می کردند، اما استفاده از یدک کش مجهز به تسمه کمی ایمن تر از اولین نوع یدک کش های بوم است که از روش قلاب و زنجیر برای حمل خودرو ها استفاده می کردند. بوم با وینچ کار می کند و همچنین تسمه باعث شده است که هر نوع وسایل نقلیه یا خودرو ها را از مکان های صعب العبور خارج کرده و آنها را به مکانی امن ببرند. باز هم، خودرو های تمام محرک را نمی توان با این نوع از یدک کش یدک کشید، زیرا پیشرانه را خراب می کند پس بوم برای خودرو های تمام محرک اصلا مناسب نیست. اگر چنین وسیله نقلیه ایی دارین بهتر است به سایر گزینه های انتخابی فکر کنید.

یدک کش چرخدار Wheel-Lift

یدک کش های چرخدار تکامل یافته ی یدک کش نوع قلاب و زنجیر اند (Hook and Chain )، اما کار متفاوت تر از Hook and Chain ها است. این کامیون ها به جای قلاب و زنجیر، از metal yoke استفاده می شود. محل اتصال yoke زیر چرخ های محرک یدک کش است. یکی از مزایای استفاده از یدک کش های چرخدار این است که آسیبی به بدنه ماشین و سپر خودرو نمی رساند. این نوع یدک کش به نسبت بقیه ارزان تر است پس اگر به دنبال یدک کش مقرون به صرفه می گردید این نوع یدک کش برای شما گزینه خیلی خوبی است.

یدک کش قلاب Hook and Chain

یکی از قدیمی ترین نوع یدک کش که تقریبا همه افراد از آن استفاده کرده اند یا حداقل یکبار آن را دیده اند کامیون یدک‌کش قلاب و زنجیر است اگر از این نوع یدک کش استفاده کرده اید حتما می دانید، با توجه به این که از یک قلاب و زنجیر استفاده می کند و این قلاب مستقیم به سپرخودرو یا گاهی به محور اصلی خودرو متصل است، فشار زیادی به خودرو یا هر وسیله نقلیه ای که درحال حمل شدن است وارد می شود و ممکن است به بدنه آسیب برسد یا حتی سپر ماشین دچار شکستگی جدی شود و ویژگی بد دیگر این نوع یدک کش این است که نمی توان برای حمل کامیون ها استفاده کرد. البته همین ویژگی ها، باعث شده که این روزها از یدک‌کش قلاب و زنجیر کمتر استفاده شود، که در ایران این مسئله صدق نمی کند و همچنان استفاده از آن پابرجاست.

یدک کش تخت Flatbed

ممکن است که نام‌های دیگری از کامیون یدک‌کش تخت مانند سرسره را بشنوید و این نام‌گذاری به دلیل شیوه‌ی عملکرد این نوع یدک کش است. این نوع یدک کش ظاهری متفاوت با یدک کش‌های معمولی دارد و در قسمت پشتی آن یک کفی خودرو بر قرار دارد. این قسمت که دارای تختی مسطح است، بخشی که به ماشین اجازه می‌دهد تا روی آن قرار داده شود. این تخت مسطح قابلیت لغزش به سمت بیرون و سپس کج شدن به سمت زمین را دارد. زمانی که تخت مسطح کامیون یدک کش کج می‌شود و روی زمین قرار می‌گیرد، یک خودرو یا  هر نوع دیگری از وسیله نقلیه می‌تواند  از سطح مسطح بالا برود و پارک کند.

وقتی که خودرو در بالای کامیون یدک کش قرار گرفت برای جلوگیری از لغزش ماشین آن را با استفاده از یک وینچ محکم می‌کنند و سطح شیب‌دار یدک کش را به حالت عادی باز می‌گردانند. سطح مسطح کامیون از سیستم هیدرولیک استفاده می‌کند و دارای محدودیت وزنی است که باید به این محدوده‌ی وزنی حتما توجه داشت و خودرویی با وزن بیشتر را نباید روی آن قرار داد.

از مهم‌ترین مزیت‌های کامیون‌های یدک کش تخت این است که خودرو را از زمین دور نگه می‌دارند و این باعث می‌شود که آسیب خیلی کمتری به خودرو وارد شود. از این نوع یدک کش معمولا برای خودروهایی که ترمز شدید گرفته‌اند و قابلیت رانندگی کردن ندارند استفاده می‌شود.

دسته بندی یدک کش ها

 • یدک کش متحرک
 • یدک کش متصل

یدک کش متحرک

از این دسته یدک کش برای حمل دستگاه های خط کشی، شرکت های پیمانکاری یا شهرداری ها.و همانطور برای حمل خودروهای متخلف در پلیس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راهور و.. یا به طور کلی برای حمل و نقل درون شهری مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع یدک کش ها به دلیل دارا بودن چراغ هشدار می توان در شب نیز از انها استفاده کرد.

یدک کش متصل

همانطور که از اسم این دسته از یدک کش ها پیداست، به خودرو متصل است و نمی توان ابزار های انها را جدا کرد پس می توان گفت این خودرو ها فقط برای یدک کشی ساخته شده اند و نمی توان از انها برای کار دیگری استفاده کرد. خودروهای امدادی.شرکت های خودروسازی نظیر ایران خودرو یا سایپا و.. از این دسته از یدک کش ها هستند و اگر در هر جاده ایی چه کویری، چه کوهستانی و.. می توانید از این دسته از یدک کش ها استفاده کنید. بیاید خود را در موقعیتی تصور کنید که خودرو شما خراب شده است یا تصادف کرده اید یا می خواهید خودرو صفر خود را از کارخانه سازنده تحویل بگیرد یا… کلی از این یا ها وجود دارد که شما را مجبور می سازد از یدک کش ها استفاده کنید و به یکی از شرکت های ارائه خدمات یدک کشی تماس بگیرید ولی تنها حرفی که به اپراتور شرکت می زنید این است که “سلام”، یک یدک کش می خواهم” ولی حالا بعد از خواندن این مقاله شما می توانید بهترین و مناسب ترین یدک کش را متناسب با بودجه و شرایط و نوع خودرو خود درخواست کنید.

یدک‌-کش-کمک-کننده-در-شرایط-سخت

معرفی یدک کش کامیونی

امروزه بیش از هر زمان دیگر، خدمات رسانی به صاحبان خودروها افزایش پیدا کرده و یکی از پر اهمیت ترین خدمات، یدک کشی می باشد. یدک کشی به شیوه های مختلف و به وسیله ی خودروهای مختلفی انجام می گیرد اما تقریبا می توان گفت که مهم ترین وسیله برای یدک کشی، یدک کش کامیونی می باشد. قالبا هدایت یدک کش کامیونی را افراد متخصص بر عهده می گیرند و به همین دلیل، یدک کش کامیونی را می توان امن ترین شیوه برای یدک کشی، به ویژه یدک کشی خودروهای شخصی، نام برد. همچنین یدک کش کامیونی، از قدرت بالاتری برخوردار می باشد و دایره ی وسیع تری از عملیات های یدک کشی را به وسیله ی این نوع یدک کش می توان انجام داد. در ادامه به بررسی خدمات یدک کشی و همچنین مزایا و معایب یدک کش کامیونی خواهیم پرداخت.

معایب یدک کش کامیونی

علاوه بر دایره ی وسیعی از مزایا، این نوع یدک کشی معایبی را نیز در بر می گیرد. این معایب نیز به نوبه خود حائز اهمیت می باشند و باید پیش از تصمیم گیری در استفاده از یدک کش کامیونی، آن ها را در نظر گرفت. در این بخش به بررسی کلی تعدادی از معایب این وسیله ی یدک کشی می پردازیم.

 • هزینه ی بالاتری نسبت به باقی یدک کش ها دارد.
 • پیدا کردن ارائه دهنده ی مطمئن دشوار است.
 • در برخی از شهرهای قابل دسترسی نیست.

همانطور که دیدید، یدک کش کامیونی از معایبی نیز برخوردار می باشد. همچنین در برخی از عملیات ها، این قابلیت وجود دارد تا عملیات توسط یک یدک کش سبک تر انجام گیرد که این امر، قطعا باعث کاهش هزینه های متقاضی خواهد شد. برای انتخاب یدک کش مناسب، علاوه بر مزایا، معایب را نیز باید در نظر گرفت.

بهترین یدک کش در همدان

اگر از ساکنین همدان هستید یا در همدان خودروی شما دچار مشکل و خرابی شد و به دنبال یدک کش در همدان بودید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد و فقط می‌توانید با ارتباط برقرار کردن و تماس گرفتن با کارشناسی خودرو دیاکو امداد، درخواست یدک‌کش کنید. دیاکو امداد در کمترین زمان ممکن به شما کمک می‌کند و در صورت لزوم خودروی شما را به تعمیرگاه منتقل می‌کند. با کادری مجرب و سابقه‌ای درخشان، همواره می‌کوشد تا بهترین خدمات را در کمترین زمان ممکن ارائه دهد. دیاکو امداد در هر ساعتی از شبانه روز و در هر جایی از شهر به یاری شما می‌شتابد.

سخن پایانی

در این مقاله از اهمیت یدک کش و انواع آن گفته شد. هر کدام از انواع یدک کش‌ها برای یک محدوه وزنی از خودروها مناسب هستند. همچنین یدک کش‌ها به دلیل ساختارهایشان ممکن به یک قسمت خاص از خودرو کمی آسیب وارد کنند و خط و خشی روی آن بیندازند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که در انتخاب شرکت یدک کش و ارائه‌دهنده‌ی خدمات خودرو باید دقت کنید. اگر انتخاب درستی نداشته باشید. ممکن است در صورت نیاز به یدک کش، در زمان مناسب خدمات ارائه ندهند و یا با بی‌دقتی و بی‌مسئولیتی و استفاده نکردن از یدک کش مناسب موجب وارد شدن خسارت و آسیب بیشتری به خودروی شما شوند. پس در انتخاب شرکت خدمات‌دهنده دقت و تحقیق لازم را انجام دهید.