امروزه اکثر وسایل نقلیه دارای مغزهای کامپیوتری مخصوص خود به اسم (ECU) هستند. با رشد تکنولوژی نیازی نیست روزها منتظر تعمیر ماشین خود در مکانیکی‌ها باشیم. در واقع، ECU به خودروها اجازه می‌دهد تا با تست‌های عیب‌یابی، خودرو به طور کامل بررسی شوند تا وسیله‌ی نقلیه شما در حالت کارکرد مطلوب حفظ شود. این تست‌ها می‌توانند اجزا و سیستم‌های یکپارچه خودرو را از جهات مختلف بررسی کند و خطا یا نقص را پیش از اینکه واقعاً مشکل‌ساز شوند، شناسایی کند. این تست‌ها را با نام تست دیاگ خودرو می‌شناسیم و اصطلاحاً به این کار دیاگ زدن خودرو می‌گوییم. کلمه دیاگ از ابتدای واژه‌ی “diagnostic” به معنای چک کردن گرفته شده‌است. در ادامه مقاله به بررسی تست دیاگ خودرو می‌پردازیم.

معرفی دستگاه دیاگ خودرو

هدف تست دیاگ خودرو، تجزیه و تحلیل دیجیتالی از سیستم‌ها و اجزای مختلف ECU خودرو شما است. تست‌های مختلف خودرو، اجزا و سیستم‌های خودروی شما را اسکن می‌کنند تا مشکلات قطعاتی مانند موتور، گیربکس، مخزن روغن، دریچه گاز و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنند. از آنجایی که تست‌های عیب‌یابی خودرو برای خواندن صحیح مقادیر نیاز به دستگاه‌ها و تخصص خاصی دارد، اکثر تست‌ها را با دستگاه دیاگ انجام می‌دهند. همچنین، در صورت داشتن تخصص و تجهیزات مناسب، می‌توانید مشابه تست دیاگ خودرو را در منزل انجام دهید. یکی از این روش‌ها تست دیاگ با اهم متر می‌باشد که نیازمند تخصص الکترونیکی می‌باشد.

به طور کل دستگاه دیاگ از چهار بخش اصلی تشکیل شده‌است. بخش اول کامپیوتر دستگاه دیاگ ‌می‌باشد که وظیفه پردازش دیتاهای خوانده شده از ECU خودرو را دارد. بخش دوم سخت افزار یا اینترفیس است که نقش پل ارتباطی بین ECU و کامپیوتر را ایفا می‌کند. کابل‌های رابط و کانکتورها نیز اتصالات بین اینترفیس و ECU و همچنین بین اینترفیس و کامپیوتر است که این سه دستگاه را به هم متصل می‌کند. بخش آخر نرم‌افزار دیاگ است که هر مدل ماشین نرم افزار مخصوص به خود را دارد و متناسب با استانداردهای تعریف شده برای خودروی مورد نظر عمل می‌کند. یعنی نمی‌توان از هر نرم افزاری برای دیاگ زدن خودرو استفاده نمود و از نرم افزار مخصوص به خودرو استفاده می‌کنیم.

معرفی-دستگاه-دیاگ-خودرو

چه قطعاتی از خودرو تست می‌شوند؟

تست دیاگ خودرو جنبه‌های مختلف وسیله نقلیه شما را آنالیز می‌کند. بررسی مشکلات موتور خودرو، بررسی مسائل مربوط به انتقال و پاسخگویی خودرو شما، مشکلات پاسخگویی ترمز، آلودگی یا نقص احتمالی در سیستم اگزوز خودرو و علائم ساییدگی یا شکستگی در اجزای اصلی مانند انژکتور سوخت، کویل‌های احتراق و دریچه گاز مواردی هست که می‌توان با تست دیاگ آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. اگرچه این نتایج می‌تواند به رانندگان کمک کند تا وضعیت وسیله نقلیه خود را ارزیابی کنند، اما به خاطر داشته باشید که تست‌های تشخیصی خودرو کاملا دقیق نیستند. آنها نمی‌توانند در برخی موارد دقیقاً به تکنسین یا آزمایش کننده بگویند که مشکل چیست. در عوض، از دستگاه دیاگ برای محدود کردن محل یک مشکل یا خطای احتمالی استفاده می‌شود تا کارشناسان فنی بتوانند سریع‌تر عیب فنی را شناسایی کرده و آنها را رفع نمایند.

چه زمانی نیاز به تست دیاگ داریم؟

معمولا تا زمانی که خودرو به درستی کار می‌کند، ما به فکر چک کردن خودرو نیستیم؛ اما همانطور که چکاپ فصلی برای انسان لازم است، چکاپ کردن خودرو می‌تواند در بلند مدت باعث افزایش بازدهی و کاهش هزینه‌ها بشود. زمان تست دیاگ را معمولا در دفترچه راهنمای خودرو ذکر می‌کنند اما بروز چند نشانه معمولا برای ما می‌تواند به عنوان زنگ خطر عمل کند. چراغ‌های اخطار اولین و بارزترین نشانه برای مالکان خودرو می‌باشد که زمان دیاگ زدن خودرو فرا رسیده‌است. دومین نشانه برای تست دیاگ، ریپ زدن خودرو می‌باشد. همچنین اگر هنگام روشن شدن ماشین بد استارت می‌خورد می‌تواند نشانه بعدی برای تست دیاگ باشد. چهارمین نشانه برای تست دیاگ خودرو سوخت اضافی است؛ اگر مصرف سریع سوخت و افت ناگهانی درجه خودرو توجه شما را جلب کرده، احتمالاً مشکلی در موتور خودرو یا قسمت سوخت‌رسانی وجود دارد.

لرزش خودرو به طور ناگهانی و همچنین وجود صدای اضافی در اتاق خودرو علاوه بر اینکه باعث ایجاد حس نارضایتی می‌شود، ممکن است نقصی در خودرو وجود داشته باشد و زمان تست دیاگ فرارسیده باشد. همچنین کندی در شتاب گرفتن خودرو را ممکن است در سربالایی یا زمان سبقت گرفتن از ماشینی متوجه شده باشید؛ اگر شتاب گیری خودرو کمتر از انتظار شما است بهتر است ماشین را چکاپ کنید. موارد فوق می‌تواند برخی زنگ خطرهایی برای وجود ایراد در قسمت فنی خودرو باشد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم این نشانه‌ها را جدی بگیرید تا در بلند مدت در وقت و هزینه خود برای تعمیر ماشین را کاهش دهید.

چه-زمانی-نیاز-به-تست-دیاگ-داریم؟

رایج‌ترین مشکل فنی که بهتر است تست دیاگ انجام شود چیست؟

یک روش معمول تست دیاگ خودرو را با هم بررسی می‌کنیم. تست دیاگ معمولاً زمانی انجام می‌شود که چراغ چک قسمت جلو فرمان روشن می‌شود. ممکن است مانیتور خود روی شما کدی را در کنار چراغ چک موتور نشان دهد که منبع یک مشکل احتمالی باشد. در این مرحله کارشناسانی که تست را انجام می‌دهند، دستگاه دیاگ را به ماشین متصل می‌کنند تا کدهای ایراد را بخواند و مشکل را شناسایی کند. در مرحله بعد، کارشناس بررسی می‌کند تا ببینند مشکل کجا و چیست. ممکن است از کدهای خطای ذکر شده در بالا برای محدود کردن منطقه جستجوی خود استفاده کنند.

به عنوان مثال، کد چراغ چک موتور ممکن است نشان دهد که اگزوز مشکلی دارد، بنابراین اگزوز اولین منطقه‌ای است که توسط کارشناس بررسی می‌شود. پس از شناسایی هر گونه ایراد فنی، کارشناس تصمیم به انجام تعمیراتی مانند تعویض قطعات آسیب دیده یا گاهی تمیز کردن مناطق کثیف بگیرد تا مشکل برطرف شود. مجدداً ممکن است پس از اتمام تعمیرات تست دیاگ تکرار شود تا از رفع خطا اطمینان حاصل کند. پس از یک ایراد فنی مجدد تست انجام می‌شود تا از عملکرد صحیح باقی قسمت‌ها اطمینان حاصل کند. ممکن است گاهی اوقات مقادیر پیش‌فرض برنامه تغییر کرده باشد که با دستگاه دیاگ ‌پارامترها را ریست و به حالت اولیه برمی‌گردانند.

رایج‌ترین-مشکل-فنی-که-بهتر-است-تست-دیاگ-انجام-شود-چیست؟

قیمت دیاگ خودرو چقدر است؟

بعد از اینکه متوجه شدیم خودرو ما احتیاج به تست دیاگ دارد بهتر است هرچه سریع‌تر به کارشناسان مربوطه مراجعه کنیم. دیاکو امداد به جهت سهولت روند کار مشتریان در زمینه خدمات خودرو خدمات متنوعی را ارائه داده‌است. اگر زمان کافی برای مراجعه به کارشناسی خودرو دیاکو امداد ندارید، می‌توانید از خدمات امداد خودرو سیار دیاکو امداد استفاده کنید. همچنین اگر به طور ناگهانی متوجه خرابی ماشین در جاده یا خیابان شدید می‌توانید از این نوع خدمات استفاده کنید. همچنین آخرین قیمت دیاگ خودرو در دیاکو امداد را می‌توانید از پشتیبانی بپرسید یا چنانچه تمایل دارید به صورت حضوری تست دیاگ خودرو خود را انجام دهید، می‌توانید به آدرس امداد خودرو همدان مراجعه نمایید.

قیمت-دیاگ-خودرو-چقدر-است؟

کلام آخر

تست‌ دیاگ خودرو تست مفیدی است و درصورتی که منظم چک شود، می‌تواند جلوی ضرر‌های سنگین ناشی از خرابی ماشین را بگیرد. علاوه بر این، تشخیص خطاها قبل از اینکه حادثه‌ساز شوند می‌تواند به طور بالقوه جان شما یا زندگی دیگران را نجات دهد. برای جلوگیری از دردسرهای احتمالی زیاد ناشی از بردن وسیله نقلیه خود به مکانیکی، می‌توانید از خدمات تست دیاگ در محل دیاکو امداد استفاده کنید و کمترین انرژی و زمان ممکن را برای این کار در نظر بگیرید. امیدوارم با مطالعه این مقاله، از این به بعد وقتی صحبت دیاگ زدن خودرو شد، اطلاعات خوبی از تست دیاگ در ذهن شما تداعی شود.

کلام-آخر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *