فیلتر هوا قطعه‌ای در خوردو است که بر سر راه هوای ورودی به موتور قرار داده می‌شود و از ورود گرد و غبار و ذرات آلاینده موجود در هوا به موتور خودرو جلوگیری می‌کند. فیلتر هوا این آلودگی‌ها را به خود جذب می‌کند و همچنین وظیفه‌‌ی کنترل میزان هوای ورودی به موتور را بر عهده دارد. هر خودرو دارای چهار فیلتر اصلی می‌باشد: فیلتر کابین، فیلتر روغن، فیلتر بنزین و فلیتر هوا. هرچند ممکن است که فیلتر هوا جزء مهمی برای تعویض و بررسی به نظر نرسد، اما اگر فیلتر هوای خودرو شما به موقع تعویض نشود، خودرو به درستی کار نمی‌کند و بر روی سلامت قطعات ماشین تاثیرگذار خواهد بود. تعویض فیلتر هوا باعث می‌شود که بازده سوخت خوردو‌ی شما افزایش یابد، چون فیلتر هوای کثیف باعث می‌شود اکسیژن کمتری به موتور برسد و در نتیجه کار سخت‌تر و کندتر شود. همچنین ممکن است ذره‌ای کوچک از فیلتر عبور کند و به قطعات آسیب برساند، به همین دلیل است که تعویض فیلتر هوا به صورت منظم، بسیار مهم است.

انواع فیلترهای هوا

بهتر است کمی بیشتر با فیلتر هوا و انواع آن آشنا شویم. به طور کلی سه نوع فیلتر هوا وجود دارد که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

فیلتر هوای کاغذی

فیلترهای کاغذی رایج‌ترین نوع فیلترهای مورد استفاه هستند. دلیل محبوبیت آن‌ها قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن آن‌ها است. البته این فیلترها مناسب همه‌ی خودروها نیستند. فیلترهای کاغذی برای خودروهای کوچک و خودروهایی که در مناطق با آلودگی کمتر استفاده می‌شوند، انتخاب خوبی هستند. این فیلترها قابلیت استفاده مجدد را ندارند و تعویض فیلتر هوای کاغذی به صورت منظم، بسیار مهم است.

فیلترهای گازی قابل تمیز کردن

این نوع فیلترها ماندگاری بالایی دارند و قابل شست‌وشو هستند. فیلترهای گازی نوع هستند: فیلترهای گاز روغنی و خشک مصنوعی. فیلتر روغنی محبوب‌تر است و در هر 8000 کیلومتر نیاز به تعمیر و تمیز شدن دارد. فیلتر مصنوعی هر چند وقت یک‌بار نیاز به تمیز شدن با یک محلول مخصوص را دارد. برای عملکرد بهتر فیلترهای گازی باید به صورت منظم آن‌ها را تمیز کرد.

قرار-دادن-فیلتر-هوا-جدید

فیلترهای از جنس فوم

فیلترهای فوم بیشتر برای ماشین‌های خیلی کوچک مانند ماشین‌های چمن‌زنی به کار برده می‌شوند. برخی از تولیدکنندگان فیلترهای هوا فوم‌ها را در کنار دیگر فیلترهای هوا قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا یک مانع اضافی بین گردوغبار و سیستم احتراق خودوری شما ایجاد شود. در واقع باید اول گردوغبار از فوم رد شوند و بعد به فیلتر هوا برسند.

نشانه‌های رسیدن زمان تعویض فیلتر هوا

نشانه‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان گفت که زمان تعویض فیلتر هوا رسیده است. البته شاید به راحتی این زمان قابل تشخیص نباشد و علاوه‌بر آن ممکن است نیاز به تعویض فیلتر هوا نباشد و زمان تعویض فیلترهای دیگری فرا رسیده باشد.

باز-کردن-کاپوت-و-پیدا-کردن-جعبه-فیلتر

کاهش مسافت طی شده نسبت به قبل

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که هنگام نیاز به تعویض فیلتر هوای موتور با آن مواجه می‌شوید، کاهش مسافت طی شده بنزین است. موتور خودرو برای عملکرد صحیح به جریان هوای خوب و تمیز نیاز دارد. وقتی فیلتر هوا آلوده باشد، ورود هوا به داخل سخت‌تر می‌شود و موتور باید سخت‌تر و کندتر کار کند. با توجه مسافت طی شده بنزین شما در ابتدا آسیب چندانی نمی‌بیند، اما پس از مدتی، به سرعت متوجه افت اعداد خواهید شد. اگر اخیراً متوجه شده‌اید که باید باک بنزین را بیشتر از حد معمول و نیاز خودرو پر کنید، احتمالاً زمان تعویض فیلتر هوا فرا رسیده است.

مشکلات احتراق

وقتی فیلتر هوای موتور شما آلوده باشد، هوا به راحتی نمی‌تواند از طریق فیلتر به موتور برسد، که این بر کل سیستم کنترل آلایندگی خودرو تاثیر بدی می‌گذارد و به نوبه خود می‌تواند شمع‌ها را از بین ببرد و از جرقه زدن درست آن‌ها جلوگیری کند. به همین دلیل، ممکن است خودروی شما دچار مشکلات احتراق شود. اگر زمانی که می‌خواهید ماشین را روشن کنید به آرامی و راحتی روشن نمی‌شود فیلترها را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعویض فیلتر بنزین بپردازید.

به طور کلی اگر خودروی شما دچار مشکلاتی مانند کاهش قدرت در هنگام یدک‌کشی یا سربالایی، استارت‌های ناهموار، لرزش در دورهای آرام شود، یا دچار تاخیر از موتور در پاسخ به فشار دادن پدال گاز شود، ممکن است نیاز به تعویض فیلتر هوا داشته باشید و باید سیستم سوخت خودروی خود را توسط یک متخصص همچون کارشناسی کنید که می‌توانید از خدمات کارشناسی خودرو دیاکو امداد استفاده کنید.

فیلترهای از جنس فوم فیلترهای فوم بیشتر برای ماشین‌های خیلی کوچک مانند ماشین‌های چمن‌زنی به کار برده می‌شوند. برخی از تولیدکنندگان فیلترهای هوا فوم‌ها را در کنار دیگر فیلترهای هوا قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا یک مانع اضافی بین گردوغبار و سیستم احتراق خودوری شما ایجاد شود. در واقع باید اول گردوغبار از فوم رد شوند و بعد به فیلتر هوا برسند. نشانه‌های رسیدن زمان تعویض فیلتر هوا نشانه‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان گفت که زمان تعویض فیلتر هوا رسیده است. البته شاید به راحتی این زمان قابل تشخیص نباشد و علاوه‌بر آن ممکن است نیاز به تعویض فیلتر هوا نباشد و زمان تعویض فیلترهای دیگری فرا رسیده باشد. کاهش مسافت طی شده نسبت به قبل یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که هنگام نیاز به تعویض فیلتر هوای موتور با آن مواجه می‌شوید، کاهش مسافت طی شده بنزین است. موتور خودرو برای عملکرد صحیح به جریان هوای خوب و تمیز نیاز دارد. وقتی فیلتر هوا آلوده باشد، ورود هوا به داخل سخت‌تر می‌شود و موتور باید سخت‌تر و کندتر کار کند. با توجه مسافت طی شده بنزین شما در ابتدا آسیب چندانی نمی‌بیند، اما پس از مدتی، به سرعت متوجه افت اعداد خواهید شد. اگر اخیراً متوجه شده‌اید که باید باک بنزین را بیشتر از حد معمول و نیاز خودرو پر کنید، احتمالاً زمان تعویض فیلتر هوا فرا رسیده است. مشکلات احتراق وقتی فیلتر هوای موتور شما آلوده باشد، هوا به راحتی نمی‌تواند از طریق فیلتر به موتور برسد، که این بر کل سیستم کنترل آلایندگی خودرو تاثیر بدی می‌گذارد و به نوبه خود می‌تواند شمع‌ها را از بین ببرد و از جرقه زدن درست آن‌ها جلوگیری کند. به همین دلیل، ممکن است خودروی شما دچار مشکلات احتراق شود. اگر زمانی که می‌خواهید ماشین را روشن کنید به آرامی و راحتی روشن نمی‌شود فیلترها را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعویض فیلتر بنزین بپردازید. به طور کلی اگر خودروی شما دچار مشکلاتی مانند کاهش قدرت در هنگام یدک‌کشی یا سربالایی، استارت‌های ناهموار، لرزش در دورهای آرام شود، یا دچار تاخیر از موتور در پاسخ به فشار دادن پدال گاز شود، ممکن است نیاز به تعویض فیلتر هوا داشته باشید و باید سیستم سوخت خودروی خود را توسط یک متخصص همچون کارشناسی کنید که می‌توانید از خدمات کارشناسی خودرو دیاکو امداد استفاده کنید.

زمان مناسب تعویض فیلتر هوای خودرو

به طور معمول زمانی تصمیم به تعویض فیلتر هوا گرفته می شود که خراب و از کار افتاده باشد. اما برای حفظ عملکرد مطلوب خودروی خود، پیشنهاد می‌شود که بین هر 19 هزار تا 24 هزار کیلومتری که خودو طی می‌کند، تعویض فیلتر هوا را انجام دهید. البته اگر در منطقه‌ای رانندگی می‌کنید که شنی یا گرد و غبار زیاد و هوای آلوده دارد بهتر است در مدت زمان کوتاه‌تری تعویض فیلتر هوا را انجام دهید. علاوه موارد گفته شده می‌توانید با بررسی فیلتر هوا به صورت مستقیم متوجه شوید که نیاز به تعویض دارد؛ فیلترهای هوا سفید رنگ هستند و اگر با بررسی آن مشاهد کردید که رنگ آن خاکستری شده و پر از ذرات گردوغبار است، مطمئنا زمان تعویض فیلتر هوا رسیده‌است.

نشانه-های-زمان-رسیدن-تعویض-فیلتر-هوا

نحوه‌ی تعویض فیلتر هوا

کمتر پیش می‌آید که به فیلتر هوا اهمیت دهیم و خودمان متوجه زمان تعویض فیلتر هوا شویم. معمولا در بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو و تعویض فیلتر خودرو بهتر است به امداد خودرو همدان مراجعه می‌کنیم. ممکن است به ما بگویند که نیاز به تعویض فیلتر هوای خوردو هم است. طی مراحل زیر فیلتر هوا تعویض می‌شود:

  1. خرید فیلتر هوا

ابتدا باید یک فیلتر جدید خریداری کنید. اگر این کار توسط خود مکانیک انجام نشد و خودتان باید فیلتر را تهیه ‌می‌کردید و نمی‌دانستید که چه نوع فیلتری مناسب خودروی شما است، دفترچه راهنمای ماشین را مطالعه کنید.

  1. باز کردن کاپوت و پیدا کردن ‌جعبه‌ی فیلتر هوا

یک جعبه‌ی پلاستیکی مشکی رنگ در کنار موتور ماشین وجود دارد که فیلتر هوا درون آن قرار دارد. جعبه‌ی فیلتر هوا دارای یک شلنگ بزرگ است که از آن بیرون زده‌است.

  1. باز کردن جعبه‌ی فیلتر هوا و برداشتن آن

باز کردن جعبه فیلتر هوا کار سختی است. فقط گیره‌های فلزی بزرگی را که قسمت بالایی را پایین نگه می‌دارند، باز کنید و جعبه‌ی فیلتر را باز کنید. سپس فیلتر کثیف را بردارید.

  1. بررسی کردن فیلتر هوای قدیمی

به فیلتر قدیمی خود نگاهی بیندازید اگر مقدار زیادی آلودگی و تفاله در آن وجود داشت، زمان تعویض آن فرا رسیده‌است.

  1. قرار دادن فیلتر هوای جدید

برای تعویض فیلتر هوای قدیمی با فیلتر جدید، فیلتر خود را در جعبه فیلتر قرار دهید و مطمئن شوید که به راحتی در جعبه قرار می‌گیرد. سپس بالای جعبه و گیره‌ها را ببندید.

کلام آخر

تعویض فیلتر هوای خودرو هزینه زیادی ندارد و ارزان قیمت است. اما با تعویض فیلتر هوا به موقع و به طور مرتب می‌توانید از خسارات و آسیب‌های احتمالی به خودروی خود جلوگیری کنید. می‌توانید از امداد خودرو سیار نیز برای تعویض فیلتر هوا نیز کمک بگیرید. همان‌طور که خوانید تعویض فیلتر هوا کار آسانی است و انواع مختلفی از فیلترها با قیمت‌های مختلف وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به ساخت و مدل خودروی خود، فیلتر مناسب آن را تهیه کنید.

تعویض-فیلتر-هوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *