همه­ ی آنچه که باید در مورد زنجیر چرخ بدانیم!

گیر کردن در کولاک و یخبندان یکی از آزار دهنده­ ترین شرایط است که احتمالا تا کنون آن را تجربه کرده ­اید. بستن زنجیر چرخ از ضروری ­ترین مهارت ­های مورد نیاز است. با این کار حداکثر ایمنی و راحتی را در هر شرایط آب و هوایی برای خود تضمین کرده و سفری ایمن را تجربه می­ کنید. اما زنجیر چرخ چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟ زنجیر چرخ ابزاری است که باعث افزایش کشش در جاده‌های زمستانی می‌شود. به عبارت ساده، آن­ها میزان چسبندگی لاستیک ­های شما را در جاده افزایش می­ دهند. این قابلیت، چرخش آزاد لاستیک ­ها را بهبود می­ بخشد و لغزش­ های خطرناکی را که می ­تواند کنترل وسیله نقلیه شما را از بین ببرد و منجر به تصادفات جدی شود، کاهش می­ دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا همه­ ی اطلاعات مورد نیازتان را بدست آورید.

بهترین راه برای رانندگی در زمستان

بسیاری از فعالیت ­های سرگرم کننده و خطرناک در ماه ­های زمستانی وجود دارد. جاده ­های یخی بدون شک یکی از بزرگترین خطرات فصل را به همراه دارند. اگر به طور منظم در برف و یخ رانندگی می­ کنید، مجموعه ­ای از لاستیک ­های زمستانی سرمایه گذاری عاقلان ه­ای می­ باشد و برای اکثر موقعیت­ ها کافی است. اما برای رانندگی در هوای سرد بدون لاستیک زمستانی، افزودن زنجیر به لاستیک‌ها ضریب اصطکاک بین لاستیک و زمین را افزایش می‌دهد. برای کسانی که در مناطق معتدل زندگی می­ کنند و فقط گه گاه به مناطق اسکی می­ روند یا از جاده ­های برفی و لغزنده عبور می­ کنند، صرف زمان و هزینه برای خرید لاستیک ­های زمستانی و تعویض آن­ها با لاستیک ­های معمولی عاقلانه نیست و ارزش خرید ندارد. زنجیر چرخ یک گزینه بسیار ارزان­ تر و آسان است که در شرایط آب و هوایی خاص نیازتان را برطرف می ­کند.

تایرهای مخصوص زمستان در برفی­ ترین و کوهستانی ­ترین محیط ­ها به شدت توصیه می­ شود و مهم نیست کجا هستید، اما باید دقت داشته ­باشید که هنگام رانندگی در زمستان از موارد خاصی اجتناب کنید. فراتر از شیوه ­های رانندگی ایمن، نگه داشتن کیت اضطراری رانندگی زمستانی که شامل تجهیزاتی مانند نخ پنچرگیری و… در ماشین خود برای پیش­بینی اتفاقات ناگوار نیز عاقلانه است.

البته هدف نهایی، سفر زمستانی ایمن در هر شرایطی می ­باشد و خرید بهترین زنجیر چرخ برای وسیله نقلیه شما راهی عالی برای اطمینان از این امر است. اگر در خرید و یا نصب زنجیر چرخ تازه وارد هستید، حتما ادامه­ ی مقاله را از دست ندهید. همچنین می ­توانید از کارشناسی خودرو دیاکو امداد نیز کمک بگیرید.

نصب زنجیر چرخ می ­تواند دردسرساز باشد و نمی ­توانید از آن­ها در جاده ­های معمولی استفاده کنید، به این معنی که معمولاً باید آن­ها را در شرایط سرد و زمستانی نصب و با زنجیر چرخ نمی ­توانید بیش از 30 مایل در ساعت رانندگی کنید.

Application

چرا باید از زنجیر چرخ استفاده کنیم؟

با استفاده از زنجیر چرخ کشش افزایشی به وجود می ­آید که منجر به کوتاه شدن مسافت ترمز می­ شود. همچنین از لغزش به طرفین در جاده­ های شیب­ دار جلوگیری می­ کند. بنابراین، در اکثر کشورها موظف هستید بسته به نوع وسیله نقلیه، زنجیر چرخ با خود حمل یا آن­ها را در شرایط آب و هوایی خاص مانند یخ و همچنین در دمای پایین نصب کنید.

در انتخاب زنجیر چرخ چه نکاتی مهم است؟

به عنوان اولین و مهم­ ترین نکته، زنجیر چرخ باید متناسب با لاستیک شما باشد با وجود تنوع انواع زنجیر چرخ توجه داشته­ باشید که زنجیر نه خیلی کوچک باشد که روی لاستیک شما قرار نگیرد، نه خیلی بزرگ که لق باشد و باعث آسیب به وسیله­ ی نقلیه شما شود. همچنین مهم است که کتابچه راهنمای خودرو را بررسی کنید زیرا برخی از خودروسازان می­ گویند که نباید از زنجیر در خودروهایشان استفاده کرد و هشدار می‌دهند که آسیب ناشی از زنجیرهای نامناسب یا بد نصب شده می‌تواند گارانتی خودرو را باطل کند.

car-tire-socks

چگونه زنجیر چرخ را نصب کنم؟

نصب زنجیر چرخ واقعاً یک نوع مهارت تمرینی است و هر مارک و سبک زنجیر متفاوت نصب می­ شود. هر مجموعه از زنجیرها با مجموعه ­ای از دستورالعمل­ ها ارائه می ­شود اما یک روش کلی وجود دارد که همه رانندگان باید از آن پیروی کنند.

1- تمرین

اول از همه، زنجیر با اندازه مناسب برای وسیله نقلیه خود خریداری کنید. اطمینان از اینکه زنجیر شما اندازه مناسبی دارد، از سرخوردگی بیش از حد در هنگام نصب جلوگیری می­ کند. به شدت توصیه می­ کنیم که نصب زنجیر چرخ­ ها را در شرایط خشک و مساعد تمرین کنید. اگر تمرین کرده­ باشید، پرتاب زنجیر در یک کولاک زیر صفر در کنار بزرگراه بسیار آسان­ تر خواهد بود! هر چه بیشتر تمرین کنید نتیجه­ ی بهتری خواهید­ گرفت. همانطور که برای نگهداری زنجیر در وسیله نقلیه خود برنامه­ ریزی می­ کنید، یک کیت اضطراری زمستانی شامل لوازم پنچرگیری خودرو و… بسازید و همیشه همراه خود داشته ­باشید. بنابراین اگر غافلگیر شدید و نیاز به بستن زنجیر دارید، یک سری دستکش، یک کت یدکی، یک چراغ جلو و دیگر لوازم پنچرگیری خودرو  را در ماشین خود دارید.

2- نصب

برای خودروهای دیفرانسیل جلو زنجیر را روی لاستیک­ های جلو و برای دیفرانسیل­ های عقب، آن­ها در عقب نصب کنید. اگر یک وسیله نقلیه تمام چرخ یا WD4 دارید، زنجیر به احتمال زیاد هنگام نصب روی لاستیک­ های جلو بهترین عملکرد را خواهد ­داشت، اما برای اطمینان، دفترچه راهنما را بررسی کنید. انواع نصب­ ها متفاوت هستند. بهتر است دستورالعمل­ های ارائه شده را برای مجموعه زنجیره ­های خود دنبال کنید.

به طور کلی، زنجیر چرخ ­ها را از بسته­ بندی خارج و شروع به پیچیدن آن­ها در اطراف لاستیک کرده و نقاط اتصال را در صورت لزوم وصل کنید. این روند را برای هر دو لاستیک تکرار کنید. هنگامی که زنجیرها وصل شدند، می­ توانید به آرامی 10 تا 20 فوت به جلو برانید تا زنجیرها جا بیفتند. اگر زنجیر خودکش شی ندارید، بیرون بیایید و خودتان آن­ها را ببندید تا لقی آن برطرف شود. بعد از اینکه مطمئن شدید که محکم و درست به هم وصل شده­ اند، به آرامی به جاده بزنید و رانندگی خود را شروع کنید. شنیدن صدای غرش خفیف با بیشتر زنجیر چرخ ­ها طبیعی است، اما در صورت شنیدن هر گونه صدای بلند باید فوراً رانندگی را متوقف کنید. صداهای بلند غیرمعمول یا تکان ­های فیزیکی می­ تواند نشان دهد که زنجیر شما به اندازه کافی سفت نیست و به چرخ شما برخورد می­کند.

damage

انواع زنجیر چرخ

فناوری زنجیر چرخ در چند دهه گذشته تکامل یافته­ است. برخی از مواد کلاسیک هنوز در حال استفاده هستند و برخی با نوآوری­ های جدید­تر به بازار معرفی شده­ اند. به طور کلی، زنجیر چرخ دارای سه مدل فلزی، پلیمری و جورابی است. در ادامه توضیح هر مورد آورده شده­ است.

زنجیر چرخ فلزی

زنجیر چرخ­ه ای فلزی با آلیاژهای فولاد، منگنز، تیتانیوم و نیکل ساخته می ­شوند که باعث استحکام و دوام بیشتر و بهتر آن­ها می­ شود. اگر راننده وسیله نقلیه سنگین هستید، زنجیرهایی را توصیه می ­کنیم که با مواد ضخیم اضافی ساخته شده ­اند. زنجیرهای میانی و اقتصادی معمولاً از فولاد سخت شده، ساخته می­ شوند.

زنجیر چرخ پلمیری

در حالی که زنجیرهای فلزی کنترل کششی بیشتری را نسبت به مواد جایگزین دارند، می­ توانند آسیب بیشتری به جاده­ ها و وسایل نقلیه وارد نمایند. برای حل این موضوع، زنجیر پلیمری و جوراب لاستیک معرفی شد. اگرچه ممکن است بهترین انتخاب برای محیط‌های شدید نباشند، اما مطمئناً برای وسیله نقلیه شما و جاده‌هایی که در آن رانندگی می‌کنید کم آسیب­ تر هستند.

زنجیر چرخ پارچه­ ای

جوراب­ های لاستیک می­ توانند جایگزین خوبی برای زنجیر چرخ در شرایط خاص باشند. به طور کلی، جوراب­ های لاستیک سطح کشش زنجیر را ندارند. پارچه جوراب لاستیک سریع­تر از گزینه­ های زنجیره­ای فلزی فرسوده می ­شود. با این حال، جوراب ­ها برای افرادی که قصد ندارند به طور منظم در شرایط سخت زمستانی رانندگی کنند، گزینه بسیار خوبی است. علاوه بر این، برخی از سازندگان خودرو به رانندگان پیشنهاد می‌کنند که از زنجیر چرخ در مدل‌های خاصی از وسایل نقلیه استفاده نکنند. این موضوع به علت فاصله کم با تایر است و جوراب­ های لاستیک می­توانند راه حل مناسبی برای آن­ ها باشند.

نحوه انتخاب زنجیر چرخ

مانند هر قطعه ­ای، جزئیات کوچک می­ تواند یک محصول را متمایز کند. انتخاب بهترین زنجیر چرخ برای شرایط خاص اهمیت ویژه­ای دارد که باعث ایجاد یک سفر ایمن برای شما می­ شود. هنگام تصمیم­ گیری بین انواع زنجیر چرخ و همچنین با توجه به دیفرانسیل ماشین، چند نکته ضروری وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در ادامه به بررسی آن­ ها می ­پردازیم.

Driving-in-winter

کاربرد

کاربرد آن، هنگام انتخاب زنجیر چرخ مناسب، بسیار مهم است. نوع سطح، ساعت‌های استفاده، شرایط آب و هوایی، دیفرانسیل ماشین و… نقش مهمی در تصمیم‌گیری برای انتخاب شما دارند.

خود تنش

بسیاری از زنجیرهای مدرن و پیشرفته در بازار فناوری خودتنشی را ارائه می­ دهند که می ­تواند به فرآیند نصب کمک کند. با حرکت خودرو و چرخش لاستیک‌ها، زنجیرهای خودتنشی در مرکز قرار می‌گیرد و با لاستیک تنظیم می‌شود. به نوبه خود، باعث از بین رفتن لقی اضافی در زنجیره می­ شوند که عملکرد کلی آن­ها را روی برف افزایش می­ دهد. در شرایط سرد و برفی، زنجیرهای خودکششی می­توانند مدت زمان مورد نیاز برای نصب در کنار جاده یخ زده را به حداقل برسانند. قبل از خرید زنجیر دستی یا خود کششی، مطمئن شوید که در مورد مزایا و معایب هر یک از آن­ها و جاده ­های ترددتان بررسی کرده ­اید.

انتشار خودکار

بسیاری از زنجیر چرخ ­های ممتاز دارای رهاسازی خودکار هستند. اگر بر روی گردنه­ های کوهستانی بزرگ با شرایط برفی متغیر یا مایل­ های زیادی را رانندگی می­ کنید که ممکن است به زنجیر چرخ نیاز داشته ­باشید، عملکرد آزادسازی خودکار بسیار مفید است. رها کردن خودکار می­تواند مدت زمانی را که برای جدا کردن دستی زنجیر خود صرف می ­کنید در حالی که در معرض سرما و خطرات احتمالی در کنار جاده قرار می­ گیرید، به میزان قابل توجه ی کاهش دهد.

اندازه

مهم نیست که چه سبک زنجیره را انتخاب می ­کنید، انتخاب زنجیر با اندازه مناسب ضروری است، زیرا تناسب تضمین می­کند که کشش مورد نیاز شما را ارائه دهد و برای زنجیرها قرار گرفتن مناسب و عملکرد مطابق طراحی بسیار مهم است. خوشبختانه، تشخیص اندازه لاستیک شما آسان است. باید روی دیواره جانبی لاستیک، عرض، نسبت ارتفاع دیواره جانبی و نسبت عرض و قطر چاپ شود. زیاد نگران مشخصات سایز نباشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شماره کلی را با شماره مدل ارائه شده توسط سازنده زنجیر مطابقت دهید.

وزن

با خرید مجموعه مناسب زنجیر چرخ برای وسیله نقلیه خود، متوجه تفاوت وزن خواهید­شد. زنجیرهای سبک­تر کشش کافی و مصرف سوخت بهتری را به ارمغان می­ آورند و نصب، حذف و نگه داری آن­ها آسان­تر است. در حالیکه زنجیرهای سنگین­ تر اصطکاک بسیار بهتری را ایجاد می­ کنند و معمولا دوام بیشتری دارند اما مصرف سوخت بیشتری نیز به همراه خواهند داشت. حمل و نقل و نگه داری زنجیرهای سنگین‌تر دشوارتر است. با توجه به اینکه احتمالاً بیش از چند مایل در یک زمان با زنجیر روی لاستیک خود رانندگی نمی­ کنید، در مورد مصرف سوخت زیاد نگران نباشید. اگر زنجیر چرخ را صرفاً به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی در رانندگی در زمستان می‌خرید و قصد ندارید اغلب از آن­ها استفاده کنید، روی سنگین‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری نکنید. صرف نظر از هر معیاری در انتخاب شما، ایمنی همیشه باید مهم ­ترین دغدغه شما باشد.

Materials

آیا زنجیر چرخ می ­تواند به ماشین آسیب برساند؟

این احتمال وجود دارد که زنجیر چرخ به ماشین شما آسیب برساند. با این حال، زنجیر چرخ برای جلوگیری از حوادث ناگوار طراحی شده ­است. هنگامی که خودروها توسط زنجیر چرخ آسیب می­ بینند، تقریباً مقصر نصاب یا راننده است. اگر آن­ها را به درستی نصب کنید و به تمام توصیه­ های سازنده توجه کنید، زنجیر چرخ نباید برای شما مشکلی ایجاد کند. اگر نگران هستید، جوراب لاستیک را به عنوان یک وسیله کششی جایگزین در نظر بگیرید و یا از امداد خودرو سیار کمک بگیرید. امداد خودرو همدان طیف گسترده ای از خدمات را برای همه وسایل نقلیه با کارکنانی متخصص و خوش برخورد برای همشهریان به ارمغان آورده ­است.

زنجیر چرخ باید، به درستی لاستیک­ های شما را بپوشاند. در غیر این صورت، ممکن است در حین رانندگی به لاستیک شما آسیب وارد کند. علاوه بر این، اگر به درستی نصب نشود، می­ تواند به زیر بدنه نیز آسیب برساند. هنگام بستن زنجیر، بررسی کنید که محکم و صحیح نصب شده­ باشند. همه زنجیر چرخ ­ها با توصیه سرعت رانندگی معمولاً حدود 30 مایل در ساعت ارائه می ­شوند. تجاوز از سرعت توصیه شده می­تواند زنجیر را بشکند و آسیب بیشتری به خودروی شما وارد کند.

به چند زنجیر چرخ نیاز داریم؟

زنجیر چرخ به صورت جفت فروخته می­ شود و باید روی چرخ ­های محرک نصب شود که بطور کلی، کافی تلقی می­ شود و الزامات قانونی را برآورده می­ کند. برخی از رانندگان ترجیح می ­دهند از چهار زنجیر چرخ (دو مجموعه) برای کشش بیشتر استفاده کنند. این امر کنترل بیشتری را به شما می­ دهد، به خصوص اگر برای مدت طولانی در مناطقی که به زنجیر چرخ نیاز دارید رانندگی کنید. در خودروهای چهار چرخ متحرک معمولاً روی چرخ‌های جلو نصب می‌شوند (لطفاً برای راهنمایی کتابچه راهنمای سازنده را بررسی کنید)، اما اگر فضای محدودی بین چرخ و سیستم تعلیق خودرو در جلو وجود داشته­ باشد، باید در عقب نصب شوند.

هنگام استفاده از زنجیر چرخ با چه سرعتی می ­توانم رانندگی کنیم؟

همیشه توصیه شده ­است در شرایط برفی با احتیاط رانندگی کنید. در هنگام استفاده از زنجیر چرخ حداکثر سرعت توصیه شده 30 مایل در ساعت با سبک رانندگی ملایم ضروری است. شتاب بیش از حد و ترمزهای شدید فشار زیادی به زنجیر چرخ وارد می­کند و ممکن است باعث شکستن آن­ها شود. در نهایت، از سرعت بیش از 30 مایل در ساعت با زنجیر جلوگیری کنید و از قفل کردن چرخ ­ها هنگام ترمزگیری، رانندگی در جاده­ های خالی از برف و برخورد به حاشیه دوری کنید.

آیا همه ­ی ماشین­ ها فاصله کافی برای قرار دادن زنجیر چرخ را دارند؟

برخی از ماشین‌ها به سادگی فضای خالی کافی برای استفاده از زنجیر چرخ ندارند. در ماشین‌های بزرگ‌تر، فاصله 3 تا 4 اینچی در سراسر تایر را مناسب دانسته ­اند. گاهی اوقات به دلیل وجود گلگیر، گیربکس یا حتی خود بدنه دستگاه، مشکل ایجاد می­ شود. همیشه قبل از سفارش زنجیر فاصله را اندازه بگیرید.

Muddy-road

آیا می ­توان از زنجیر چرخ در جاده­ ی گلی استفاده کرد؟

در حالی که بسیاری از زنجیر چرخ­ ها با در نظر گرفتن برف یا یخ طراحی شده ­اند، در موقعیت ­های گل­ آلود نیز می­ توانند کمک بزرگی باشند. لاستیک‌ها معمولاً وقتی آج‌هایشان با مواد خارجی (برف، یخ یا گل) پر می‌شود، کشش خود را از دست می‌دهند. زنجیر به عنوان یک وسیله کششی اضافی عمل می ­کند و امکان اصطکاک بیشتر را فراهم می­کند. برخی از تولیدکنندگان جداگانه کارایی زنجیرهای خود را در گل بررسی می­ کنند.

زنجیر چرخ برای خودروهای برقی

خودروهای برقی برای سفرهای زمستانی نیز به زنجیر چرخ نیاز دارند. شما می­ توانید زنجیر چرخ مناسب این خودروها را به آسانی بیابید. همچنین استفاده از زنجیر چرخ به ماه­ های زمستان محدود نمی­ شود، بلکه می­ تواند در تابستان در شرایط گل­ آلود یا جنگلی مفید باشد.

snow-chains

سخن پایانی

رانندگی در زمستان چیزی نیست که بتوان آن را ساده گرفت. خوشبختانه، ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می­ کنند تا با ایمنی و سهولت نسبی در جاده­ های برفی و یخ زده حرکت کنید. لاستیک ­های زمستانی در محیط ­های کوهستانی دارایی بسیار ارزشمندی هستند، اما جایگزینی یک مجموعه کامل از لاستیک­ ها قیمت بالایی نیز دارد در حالی که ممکن است به آن­ها نیازی نداشته­ باشید. زنجیر چرخ ابزاری عالی برای نگه داری در خودرو برای شرایط خاص هستند. با بررسی تفاوت‌ها در مواردی مانند مواد، الگوهای پیوند، وزن، سبک و قیمت، این امکان را دارید که آگاهانه‌ترین تصمیم را در مورد خرید زنجیر چرخ برای خود بگیرید. در نهایت تصمیم به شما بستگی دارد، زیرا هر زنجیره چرخ در بازار مجموعه ­ای از مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای راهنمایی بیشتر و نظرهای تخصصی می‌توانید به آدرس امداد خودرو همدان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *