مراقبت و رسیدگی به خودرو یکی از وظایف رانندگان می‌باشد که سبب افزایش طول عمر ماشین نیز می‌شود. جالب است بدانید، موتور خودرو شما گرمای زیادی تولید می‌کند که اگر کنترل نشود، می‌تواند باعث جوش آوردن موتور خودرو و آسیب جدی شود. به همین دلیل است که چک کردن آب رادیاتور برای نگهداری از خودرو شما حیاتی می‌باشد. ضد یخ هنگامی که با آب مخلوط شده و به رادیاتور اضافه شود، قابلیت تنظیم دمای موتور را دارد به گونه‌ای که در تابستان از گرم شدن بیش از حد و در زمستان از یخ‌زدگی جلوگیری می‌کند. با دانستن نکاتی درباره آب رادیاتور می‌توان از خسارات احتمالی که هزینه زیادی به همراه دارند، پیشگیری کرد. اگر درباره آب رادیاتور ماشین اطلاعاتی ندارید و راه‌های پیشگیری از آن را نمی‌دانید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آب رادیاتور چیست؟

آب رادیاتور یا همان خنک کننده که معمولاً مایع یا گاز می‌باشد، دارای یک ترکیب خاص با بوی شیرین از مایع است که از موتور عبور کرده و گرمای سوزان موتور را جذب می‌نماید تا آن را در دمای قابل کنترلی نگه دارد، سپس گرما را از طریق رادیاتور دفع می‌کند. همچنین در دمای زیر صفر یخ نمی‌زند. اجازه ندهید حیوانات خانگی شما به آن نزدیک شوند، حیوانات از بوی آن لذت می‌برند اما باعث مرگ آن‌ها می‌شود. می‌توان گفت این خنک کننده، جادویی است؛ زیرا هیچ مایع دیگری که کاملاً شبیه به آن باشد، وجود ندارد. همیشه مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما دارای مقدار کافی از نوع صحیح مایع رادیاتور است. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا آب رادیاتور برای موتور اهمیت زیادی دارد؟ برای پاسخ به این سوال نگاهی به ترکیبات آن می‌اندازیم.

هر برند خنک کننده دارای ترکیبی اختصاصی از مایعات و مواد شیمیایی است. با این حال همه آن­ها از مواد اصلی یکسانی استفاده ­می­ کنند. سه ماده اصلی خنک کننده شامل :

  1. آب: یک واقعیت جالب وجود دارد که در سال 1930 برخی از صاحبان خودرو، موتورهای خود را فقط با آب خنک می‌کردند اما متاسفانه آب کاملاً خوردنده است که این خبر بدی برای اجزای داخل موتور می‌باشد. یکی دیگر از مشکلات آب، یخ زدن در هوای سرد بوده که همه می‌دانیم یخ نمی‌تواند در موتور حرکت کند. همچنین در دماهای گرم، آب بیش از حد گرم شده و فشار بخار را در موتور ایجاد می‌کند. راه حلی که از تمام مشکلات ذکر شده جلوگیری می‌کند، افزودن ضد یخ است.
  2. ضد یخ: نام دیگر اتیلن گلیکول، ضد یخ می‌باشد. ضد یخ سبب کاهش نقطه انجماد مایع خنک کننده و افزایش نقطه جوش آن می‌شود. به عبارت دیگر ضد یخ این امکان را فراهم می‌کند که مایع خنک کننده در دمای انجماد یخ نزند و در دمای داغ به بخار تبدیل نشود. ترکیب ضد یخ شامل بیش از 90% اتیلن گلیکول (در بیشتر موارد، به تولیدکننده بستگی دارد) همراه با ترکیب مواد شیمیایی است که از اجزای موتور در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی محافظت می‌کند که حاوی فسفات‌ها، سیلیکات‌ها و حلالی که مایعات را امولسیون می‌کند، می‌باشد.
  3. رنگ: آیا متوجه شده‌اید که مایع خنک کننده در رنگ‌های مختلفی وجود دارد؟ خنک کننده همیشه بدون رنگ ساخته می‌شود اما سپس تولیدکننده به آن رنگ اضافه می‌کند. هر رنگ نشان دهنده نوع خاصی از خنک کننده است. برخی از رایج‌ترین رنگ‌های خنک کننده عبارت‌اند از : سبز، آبی، بنفش، صورتی، زرد، نارنجی و قرمز. نکته قابل توجه این است که هرگز نباید خنک کننده‌های مختلف را با یکدیگر مخلوط کرد.

رادیاتور-چیست

رادیاتور چیست؟

در این بخش چیستی رادیاتور را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم. رادیاتورها مبدل‌های حرارتی هستند که برای انتقال انرژی حرارتی از یک محیط به محیطی دیگر برای سرمایش و گرمایش استفاده می‌شوند. اکثر رادیاتورها برای عملکرد در خودروها، ساختمان‌ها و وسایل الکترونیکی ساخته‌شده‌اند. رادیاتور همیشه منبع گرما برای محیط خود بوده‌است. برای افزایش سطح در دسترس برای تبادل حرارت با محیط اطراف، یک رادیاتور دارای پره‌های متعددی است. اگر جریان هوا توسط آلودگی‌ها یا آسیب به پره‌ها مسدود شود، آن قسمت از رادیاتور در انتقال حرارت بی اثر می‌شود.

انواع آب رادیاتور

خنک کننده موتور 3 کار حیاتی را انجام می‌دهد: نقطه انجماد سیستم خنک کننده را در زمستان کاهش داده، نقطه جوش سیستم خنک کننده را در تابستان افزایش می‌دهد و موتور و سیستم خنک کننده را از زنگ‌زدگی و خوردگی در طول سال محافظت می‌کند. اگر سیستم خنک کننده خودروی شما پر نشده‌باشد یا با مایع خنک کننده مناسب پر نشود، ممکن است مشکلاتی ایجاد کند که هزینه زیادی را در برگیرد. بسیاری از خودروهای مدرن برای حفظ صحیح سیستم خنک کننده خودرو و محافظت از موتور در برابر آسیب، به خنک کننده‌های موتور پیشرفته نیاز دارند. امروزه ارائه دهندگان خدمات خودرو از 4 نوع اصلی خنک کننده موتور استفاده می‌کنند:

1. IAT

فناوری افزودنی معدنی (Inorganic Additive Technology) که سبز رنگ است، در چند دهه از سیستم‌های خنک کننده محافظت می‌کرد اما به ندرت به عنوان پرکننده در خودروهای مدرن استفاده می‌شود. یکی از دلایل آن، سرعت تخلیه سریع مواد افزودنی آن بوده به این معنی که باید اغلب هر 2 سال یا هر 24000 مایل تعویض شود.

2. OAT

فناوری اسید آلی (Organic Acid Technology) معمولاً برای وسایل نقلیه تولید شده توسط جنرال موتورز و برخی خودروسازان دیگر مورد نیاز است و با انواع دیگر سازگار نیستند. خنک کننده‌های OAT اغلب نارنجی، زرد، قرمز یا بنفش بوده و اصولاً هر 5 سال یا هر 50000 مایل تعویض می‌شوند.

3. HOAT

فناوری اسید آلی هیبرید (Hybrid Organic Acid Technology) مزایای خنک کننده‌های OAT و IAT را نیز شامل می‌شود. HOAT عمدتاً نارنجی و زرد رنگ بوده و در خودروهای کرایسلر و فورد رایج هستند. همانطور که اشاره شد، خنک کننده‌های OAT هر 5 سال یا هر 50000 مایل تعویض می‌شوند، اگر چه برخی از خودروسازان فواصل زمانی را تا 10 سال یا 150000 مایل نیز مشخص می‌کنند.

4. سیستم‌های خنک کننده خودروهای هیبریدی و الکتریکی

اکثر خودروهای هیبریدی و الکتریکی دارای سیستم خنک کننده جداگانه برای بسته باتری هستند. در این سیستم‌ها فقط خنک کننده‌هایی باید استفاده شوند که با مشخصات خودروسازان مطابقت داشته‌باشند. علاوه بر انواع خنک کننده‌های اصلی که در بالا توضیح داده شد، هر خودروساز باید الزامات منحصربه‌فردی برای خنک کننده موتور را داشته باشد. محصول مورد استفاده باید همیشه دارای مشخصات قابل اجرا باشد. این اطلاعات در دفترچه راهنمای مالک شما موجود است و یک کارشناس خدمات خوب می‌داند که مایع خنک کننده مورد استفاده، همه نیازهای کارخانه را برآورده می‌کند. کارشناسی خودرو دیاکو امداد در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند. خرید مایع خنک کننده خودرو ممکن است کمی مشکل باشد، بنابراین ما این فرآیند را برایتان ساده‌تر می­کنیم. در ادامه 2 مورد از بهترین آب رادیاتور را به شما معرفی می‌کنیم.

1)خنک کننده EVANS

این خنک کننده موتور بدون آب کارایی بالایی دارد. حذف آب از مایع خنک کننده به کاهش خوردگی، افزایش عمر موتور و به صرفه‌جویی در هزینه تعمیر و نگهداری آن کمک می‌کند. همچنین EVANS یک مایع آماده‌سازی بدون آب تولید می‌کند که مایع خنک کننده مبتنی بر آب را از ماشین شما خارج می‌کند. این نوع برای انواع موتورها مانند: موتورهای V-8 قدیمی، چهار سیلندر‌های مدرن، دیزل‌های سنگین و بسیاری دیگر طراحی شده‌اند. نکته قابل توجه این است که باید به دفعات کمتر از یک خنک کننده معمولی تعویض شود و در دراز مدت در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند.

2)ضد یخ Proline Extended Life / خنک کننده با قدرت کامل

این نوع خنک کننده یک محلول غلیظ است که باید خودتان آن را با مقداری آب و محلول مخلوط کنید. یک بطری که در قالب یک گالن فروخته می‌شود، دو گالن مایع خنک کننده را برای شما به ارمغان می‌آورد که همین مورد باعث می‌شود این خنک کننده ارزان قیمت، پیشنهادی عالی باشد و برای کسانی که وسیله نقلیه ارزان قیمت دارند، انتخابی مقرون به صرفه باشد. همچنین این مایع خنک کننده برای مخلوط کردن با انواع خنک کننده‌های دیگر مانند انواع رنگ‌های مختلف و انواع مارک‌های مختلف، مناسب می‌باشد.

علت تعویض آب رادیاتور و نحوه چک کردن آن

شستشوی رادیاتور و تعویض مایع خنک کننده موجود در آن، اغلب می‌تواند مشکلات احتمالی گرمای بیش از حد خودرو را حل کند. لجن از زنگ‌زدگی و رسوب در هر رادیاتور ماشین ایجاد می‌شود و باید به طور دوره‌ای حذف شود. همچنین با گذشت زمان، آلودگی‌ها و سایر آلاینده‌ها می‌توانند در مایع جمع شده یا اسیدی شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، آب رادیاتور اثر کمتری خواهد داشت. پر کردن رادیاتور با مایع خنک کننده تازه، سیستم خنک کننده خودرو را قادر می‌سازد تا با حداکثر راندمان کار کند و عملکرد را بهبود بخشد؛ در نتیجه عمر سیستم خنک کننده و کل موتور شما را افزایش می‌دهد. اکثر سازندگان خودرو توصیه می‌کنند که مایع رادیاتور خودروی خود را هر 24000 تا 36000 مایل یا هر 24 تا 36 ماه یک بار تعویض کنید. با این حال، عادات رانندگی شما نیز تغییرات مورد نیاز آب رادیاتور را تعیین می‌کند.

شاید این سوال برایتان پیش آید که چگونه بدانیم چه زمانی برای تعویض آب رادیاتور مناسب است؟ اگر احساس کردید موتور شما دیگر لیز نیست پس به مایع خنک کننده جدید نیاز دارد. زیرا مایع خنک کننده حاوی افزودنی‌های روان‌کاری است که به کاهش خوردگی هنگام عبور از سیستم خنک کننده کمک می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید یک تست بویایی انجام دهید. اگر بوی سوختگی داد، احتمالاً باید تعویض شود. گاهی اوقات مایع خنک کننده قدیمی، کدر و زنگ‌زده به نظر می‌رسد، این بدین معنی است که باید عوض شود زیرا همیشه باید همان رنگی باشد که هنگام قرار دادن اولیه بود.

علت-تعویض-آب-رادیاتور-و-نحوه-چک-کردن-آن

کلام آخر

بررسی آب رادیاتور به راحتی فراموش می‌شود اما مایع خنک کننده موتور در ماشین شما به اندازه روغن مهم است. اگر سیستم خنک کننده آسیب ببیند، احتمال گرم شدن بیش از حد، موتور را به خطر می‌اندازد که این اشتباهی پر هزینه‌تر از پرداخت مبلغ برای تعویض مایع خنک کننده خواهد بود. چک کردن این مورد زمان زیادی نیز از شما نخواهد گرفت. در این زمینه ما امداد خودرو همدان را برای خدمت‌رسانی به شما پیشنهاد می‌دهیم که در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود. امیدواریم اطلاعات داده شده در این مقاله برایتان مفید واقع شده‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *