سیستم-خنک-کننده-خودرو

تا به الان، شاید بارها و بارها شنیده یا دیده باشید که ماشین جوش آورده باشد. موتور­های احتراق داخلی، به دلیل فعالیت احتراق یا آتش گرفتنی که در داخل سیلندر­ها اتفاق می­افتد، گرما و حرارت بسیار بالایی را تولید می­‌کنند. شاید برای شما بسیار عجیب و خارق­‌العاده باشد که موتور یک خودرو که به صورت کاملا ایمن کار می­‌کند، می­‌تواند تا 250 درجه فارنهایت به دلیل عمل احتراق، گرم شود. این رقم بسیار شگفت­‌انگیز است. البته این نکته هم بسیار مهم است که موتور­ها می‌توانند دمای بالاتری را نیز تحمل کنند. در نهایت این گرمای بسیار بالا باید به نحوی کنترل شود؛ برای کنترل این دمای بالا از سیستم خنک کننده خودرو استفاده می­‌کنند.

طراحان اتومبیل این سیستم خنک کننده‌ خودرو را بر روی اتومبیل­‌ها طراحی کرده­‌اند. سیستم خنک‌کاری خودرو بسیار مفید و سودمند است زیرا گرمایی که بخاطر احتراق یا آتش گرفتن، اصطکاک درونی و تراکم پیدا کردن گاز­ها ایجاد می­‌شود را به بیرون از موتور انتقال می­‌دهد و گرمای داخل موتور را خیلی خوب کنترل می‌کند. سیستم خنک کننده‌ خودرو موتور، یک سیستم فوق­‌العاده است که در ادامه چگونگی کارکرد آن را به شما توضیح خواهیم داد. پس اگر به این موضوع علاقه­‌مندید یا کنجکاو هستید که درباره این موضوع اطلاعاتی را یاد بگیرید، با ما همراه باشید!

 

وظایف مهم سیستم خنک کننده خودرو

در واقع می­‌توان گفت، مهم­‌ترین وظیفه‌ی سیستم خنک کننده‌ ماشین، معمولی و نرمال نگه داشتن دما در موتور است. در حقیقت دمای موتور باید در حدی باشد که بهترین راندمان را داشته باشد. یعنی اینکه نیازی نیست سیستم خنک کننده خودرو موتور را کاملا سرد و خنک کند.  زیرا سرد کار کردن موتور اتفاق خیلی خوبی نیست. اگر موتور در حالت سرد کار کند، مصرف سوخت را افزایش می­‌دهد، باعث سائیده شدن قطعات موتور به یکدیگر می­‌شود و راندمان موتور را بسیار پایین می­‌آورد. پس باید دمای موتور در حالت نرمال باشد یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد!

در حقیقت اگر موتور ماشین گرم باشد، خاصیت روان­کاری روغن بیشتر می­‌شود پس احتراق­‌ها خیلی بهتر اتفاق می­‌افتند. گرمای مناسب باعث می­‌شود که موتور نرم­‌تر کار کند و راندمان آن بالاتر و بهتر باشد. از طرفی دیگر دمای موتور هم نباید خیلی بالا باشد، زیرا آسیب­‌هایی جدی به خودرو وارد می­‌کند؛ مثل سوختن واشر سرسيلندر، آسیب دیدن سوپاپ­‌ها و خیلی مشکلات دیگر. پس سیستم خنک کننده خودرو باید دمای مناسبی را در موتور خودرو ایجاد کند. نگه داشتن دمای موتور در حدود 85 تا 95 درجه سانتی­گراد از وظایف بسیار مهم سیستم خنک کاری موتور است. در حالت کلی می­‌توان گفت که سیستم خنک کننده خودرو، دو وظیفه‌ی بسیار مهم و اصلی دارد:

 

اجزای سیستم خنک کاری خودرو

· رادیاتور:

آبی در درون موتور در جریان است که گرمای آن را می­‌گیرد و به داخل رادیاتور رفته و دوباره خنک می­‌شود. نشتی رادیاتور می­‌تواند خطرناک باشد و سریعا باید تعمیر و درست شود.

· واتر پمپ (پمپ آب):

در حقیقت مهم­‌ترین قطعه و وسیله در سیستم خنک کننده خودرو واتر پمپ است. به جریان انداختن آب در سیستم خنک کننده، ایجاد فشار در این سیستم و حرکت آب در مسیرش از وظایف آن است.

· ترموستات:

با توجه به حرارت موتور، مسیر آبی که در خودرو وجود دارد را باز و بسته می­کند.

· فن خنک کننده:

وظیفه‌ی خنک کردن آب داخل رادیاتور را از طریق به جریان انداختن هوا برعهده دارد.

· موتور فن:

وظیفه‌ی آن، به حرکت درآوردن فن است.

· لوله­‌های آب:

مسیری است برای رد شدن آب از بخش­‌های مختلفی که در درون خودرو قرار دارد و همینطور گرمای ناشی از کار کردن موتور را نیز هنگام عبور از مسیر­ها جذب می­‌کند.

اجزای-سیستم-خنک-کاری-خودرو

 

انواع سیستم خنک کننده ماشین و نحوه کارکرد آن­‌ها:

1. سیستم خنک کاری خودرو با هوا:

در ماشین­‌ها معمولا از این نوع سیستم خنک کننده استفاده نمی­‌کنند. حتی در ماشین­‌های امروزی هم استفاده از این سیستم مرسوم نیست. در حقیقت این سیستم بیشتر در موتور سیکلت­‌ها و موتور­هایی که تعداد سیلندر کمی دارند، مورد استفاده قرار می­‌گیرد. روی سرسیلندر­ها و همینطور بدنه موتور یک سری پره‌هایی برای انتقال حرارت و گرما وجود دارند و حرارت موتور به کمک این پره­‌ها به هوای محیط انتقال پیدا می­‌کند. سیستم خنک کننده موتور با هوا همانطور که گفتیم بیشتر در موتور سیکلت های با حجم موتور پایین استفاده می­‌شود. از مهم­‌ترین علت­‌های استفاده نکردن از سیستم­‌های هوا خنک در ماشین­‌ها، مسائل زیست محیطی است مانند آلودگی هوا و آلودگی صوتی.

2. سیستم خنک کاری خودرو با مایع:

همینطور که از نام این سیستم مشخص است، در این سیستم از یک مایع خنک کننده مانند آب استفاده می­‌شود. در واقع در سیستم خنک کاری با آب، از آب برای پایین آوردن دمای موتور استفاده می­‌کند. طراحان اتومبیل­، معمولا برای خنک‌کاری موتورهای ماشین­‌های امروزی و موتور سیکلت­‌هایی با حجم موتور بالا از این سیستم خنک کننده عالی استفاده می­‌کنند.

اگر بخواهیم به طور خیلی کوتاه و مفید عملکرد آن را توصیف کنیم، می­‌توان گفت که در سیستم خنک کننده با مایع، آب یا هر مایع خنک کننده­‌ی دیگری که مورد استفاده قرار می­‌گیرد، توسط یک پمپ عالی از رادیاتور به طرف موتور خودرو حرکت می­‌کند. در حقیقت این مایع خنک کننده یا همان آب، گرمای موجود در موتور را به خود جذب کرده و بعد از اینکه به طور کامل داغ شد، دوباره به رادیاتور برمی­‌گردد تا مجددا خنک شود. این چرخه به طور مداوم تکرار می­‌شود.

 

پیدا کردن مشکل سیستم خنک کننده ماشین

1. گرفتگی سوراخ­‌های شبکه رادیاتور:

منافذی که در داخل رادیاتور قرار دارند، بسیار ریز هستند. بنابراین اگر آب رادیاتور املاح بسیار زیادی داشته باشد، در این منافذ رسوب می­‌کنند و باعث گرفته شدن آن­‌ها می­‌شوند.

2. گرم شدن زیاد قسمتی از رادیاتور:

اگر رادیاتور شما سالم باشد، باید همه قسمت‌­های آن به یک اندازه گرم شوند.

3. خراب شدن فن‌ها:

این امکان وجود دارد که فن­‌های خنک کننده به دلایل مختلفی مثل قطع شدن سیم و یا خیلی مشکلات دیگر دچار اختلال و خرابی شوند.

4. کارکرد ضعیف و پایین واتر پمپ­‌ها:

واتر پمپ­‌ها معمولا بعد از اینکه مدتی کار می­‌کنند، دیگر عملکرد قبلی خود را ندارند. علاوه بر این شل شدن تسمه آن یا خراب بودنش باعث می‌­شود پروانه واتر پمپ به درستی نچرخد و در عملکرد آن اختلال ایجاد شود.

5. ضعیفی اتصال بدنه:

در بخش­‌های مختلفی از بدنه خودرو­ها یک سری اتصال به نام اتصال­‌های بدنه قرار دارند که به قطب منفی باتری خودرو وصل می‌شوند. به وجود آمدن رسوب سولفات در در این اتصالات باعث ضعیف شدن آن­ها می­‌شود. اگر اتصال بدنه ضعیف شود مشکلاتی را به همراه می­‌آورد. یکی از مشکلات این است که در دمای مایع خنک کننده خطا ایجاد می­‌شود.

6. خراب شدن موتور خودرو:

تاب برداشتن سرسیلندر و یا سوختن واشر سرسیلندر، باعث می­‌شود تا آب به داخل سیلندرها رود. این آب در جریان احتراق بخار می­‌شود و به وسیله اگزوز از آن خارج می­‌شود. اگر دست خود را جلوی اگزوز خودرو بگیرید و رطوبتی را احساس کنید، نشان دهنده این است که این مشکل برای خودرو شما به وجود آمده است.

تا اینجا اطلاعات زیادی را درباره سیستم خنک خودرو یاد گرفتیم و با اجزا آن به طور کامل آشنا شدیم. فهمیدیم که این سیستم بسیار برای خودروها بسیار مهم و ضروری است و دو نوع دارد که در اتومبیل­‌های امروزی معمولا از نوع دوم آن که در بالا اشاره کردیم استفاده می­‌کنند. اگر احیانا در جایی بودید و ماشین شما به مشکلی برخورد کرد، حتما با امداد خودرو سیار تماس بگیرید. یکی از امداد خودروهای عالی و قابل اطمینان که به صورت حرفه ای فعالیت می­‌کنند، امداد خودرو همدان (دیاکو امداد) هستند که خدمات فوق­‌العاده­‌ای را در اختیار شما می­‌گذارند.

پیدا-کردن-مشکل-سیستم-خنک-کننده-ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *