باتری خودرو جزء بسیار مهمی از ماشین شما است. یکی از وظایف اصلی باتری این است که،  هنگام روشن ­شدن موتور ماشین نیروی ­الکتریکی مورد نیاز ماشین را تامین­ کند. افزون بر این، زمانی که موتور ماشین غیر فعال است، باتری ماشین می­ تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش ­های برقی ماشین را فراهم­ کند. برای درک بهتر این موضوع، اجزائی مثل دزدگیر خودرو، چراغ داخل ماشین، چراغ جلو و عقب ­ماشین­، برف ­پاک ­کن و مواردی دیگر نیاز به­ انرژی ­الکتریکی باتری ماشین دارند. در نتیجه، اجزای ماشین وقتی درست عمل می­ کنند که سطح انرژی درون باتری نرمال باشد. پس خرابی باتری خودرو تاثیر زیاد در عملکرد نامطلوب باتری ماشین دارد. بنابراین ­باید در مدت زمان ­های مشخص تست باتری ماشین انجام­ شود تا علت خرابی باتری خودرو پیدا­ شود. در ادامه مقاله به این موضوع می­ پردازیم.

عوامل خرابی باتری خودرو  

  1. استفاده نکردن طولانی مدت از باتری خودرو:

باتری خودرو شامل مواد شیمیایی­ است­، که باعث ایجاد نیروی ­الکتریکی می­ شود. در تمامی شرکت­ ها نحوه تولید به گونه­ ای است که اگر در مدت طولانی از باتری استفاده نشود، صفحات مثبت و منفی باتری سریع ­تر سولفاته می­ شوند. این عمل سولفات شدن باعث فاسد شدن باتری ماشین می­ شود. در نتیجه باتری­ خودرو قابل شارژ شدن­ نیست. بنابراین یکی از علت ­های خرابی باتری ­خودرو استفاده­ نکردن طولانی مدت از باتری خودرو است.

  1. استفاده ناصحیح از باتری خودرو: وقتی ماشین روشن می­شود، باتری توسط دینام شارژ می­ شود. عمل شارژ شدن یعنی باتری به حداکثر مقدار شارژ خودش برسد. این مورد بستگی به مدل باتری ماشین دارد. از بهترین برندهای باتری ماشین می­توان به صبا­باتری، سپاهان ­باتری و… اشاره کرد. اما وظیفه دینام شارژ کردن باتری است. دینام، باتری خودرو را تا 13 تا 14 ولت شارژ می­ کند. اگر دینام مشکل داشته­ باشد باعث می­ شود آفتامات دینام که وظیفه کنترل شارژ باتری را انجام می ­دهد، دچار مشکل شود. در نتیجه باعث شارژ شدن اضافی باتری (اورشارژ) می­ شود. بنابراین باعث خرابی باتری خواهدشد.
  2. سرد­ و گرم شدن هوا و تاثیر آن روی باتری:

از مهم­ ترین علل خرابی باتری­ خودرو، تغییر دما در باتری و دمای هوا است. شاید آگاه باشید که وقتی ماشین شروع به کار می ­کند، فرایندهای مختلفی توسط موتور ماشین انجام می ­شود. انجام این عمل باعث بالا رفتن دمای ماشین می­ شود. شاید متوجه شده­ باشید، وقتی کاپوت ماشین را باز می­ کنید گرما از طرف اجزای داخل کاپوت ماشین احساس می ­شود. این گرما روی تمام اجزا تاثیر می ­گذارد. یکی از این اجزا باتری است. این گرما باعث داغ شدن اسیدهای باتری و الکترولیت ­های آن و در نتیجه از بین رفتن صفحات داخلی باتری و خراب شدن آن می­ شود. برای اینکه گرما بر روی باتری تاثیر نگذارد، عایق محافظ در برابر گرما را برای باتری استفاده می­ کنیم. اما در سرما، فشار زیادی به باتری خودرو وارد می ­شود. این مورد از اصلی­ ترین علل خرابی باتری ­خودرو است. در این شرایط چون روغن ماشین سفت ­شده ماشین برای استارت، نیروی بیشتر نیاز دارد. بنابراین در این شرایط باعث قطع شدن صفحات داخلی باتری می­ شود و باعث فشار مضاعف به باتری خواهدشد.

تست_باتری_خودرو

نشانه ­های خرابی باتری خودرو

موتور خودرو هنگام چرخاندن سوئیچ می ­چرخد. بنابراین باعث ایجاد صدای استارت می­ شود. اگر آمپرسنج وضعیت باتری را خوب نشان ­دهد، هر چقدر شما عمل استارت ­زدن را تکرار کنید ماشین روشن نمی ­شود. برای رفع خرابی باتری­ خودرو از اتصال کابل باتری به باتری استفاده می­ کنیم تا به باتری شوک وارد ­کنیم. با روشن شدن خودرو کابل را از باتری جدا می­ کنیم. سپس به مدت 30 دقیقه ماشین را روشن نگه می ­داریم تا دینام بتواند باتری را شارژ کند تا مشکل حل شود.

این مورد از ساده­ ترین علت­ های خرابی باتری­ خودرو است. زیرا باتری مثل نیروی محرک برای اجزای ماشین است. اگر پشت آمپر نداشته ­باشیم دلایلی دارد. مثلا دینام خراب است یا عمل شارژ کردن را انجام نمی­ دهد. بنابراین ماشین استارت نمی­ خورد. دلیل استارت نخوردن ماشین، معیوب بودن باتری است. راه­ حل این مشکل، چک کردن کابل­ های متصل به باتری ماشین می­ باشد. اگر متوجه شدید که باتری خالی می­ شود یعنی اینکه ماشین چند روز خوب استارت می­ خورد. اما بعد از یک روز استراحت ماشین استارت نمی ­خورد. این مورد یک مشکل جدی است. برای رفع این مشکل از برق­ کار یا مکانیک­ های ماهر امداد خودرو همدان کمک بگیرید.

اتصال باتری حداقل دو بار در هفته، از علت ­های خرابی باتری خودرو است. ممکن است باتری قدیمی باشد یا دینام مشکل داشته ­باشد. در این شرایط روشن گذاشتن چراغ ­های ماشین و مواردی از این دست، به شما هشدار می­ دهد که نیاز به تعویض باتری دارید. زیرا این عمل باعث شوک به باتری شده و اگر بیشتر از سه بار دچار شوک شود، عملا باتری فرسوده می­ شود یا نیاز به تعویض دارد.

عوامل_خراب_باتری

آموزش تست باتری خودرو 

در حالتی که ماشین خاموش است ما تست باتری ماشین را انجام می­ دهیم. با استفاده از مولتی­ متر، ولتاژ دو سر باتری را اندازه­ گیری می­ کنیم که بر صفحه آن باید ولتاژ قابل قبول  12/5 تا 13 را مشاهده کنیم. در هنگام استارت ­زدن نباید ولتاژ به 10 برسد که در این صورت نشان بر این است که باتری ماشین معیوب است و نیاز به تعویض دارد. اما اگر ولتاژ به 10 نرسید یعنی باتری سالم است. اما مورد مهم دیگر این است که بعد استارت، ولتاژ تولید که نشان داده ­می­ شود، ولتاژ دینام را نشان می­ دهد. ولتاژ دینام از ولتاژ باتری بیشتر است. این ولتاژ بالا نشان بر این است که باتری درحال شارژ شدن است.

باید بدانیم که این ولتاژ حداقل باید 25% از ولتاژ نشان داده ­شده باتری بیشتر باشد. همچنین اگر چراغ را روشن ­کنیم و ببینیم که ولتاژ کمی کم شده، یعنی دینام مشکل ندارد. اما اگر بیشتر از 0/5 ولت کم شود، یعنی دینام نیاز به سرویس دارد. همچنین باید اختلاف ولتاژ ورودی باتری و خروجی دینام را اندازه­ گیری کنیم. اگر ولتاژ زیاد کم نشد. یعنی باتری مشکل ندارد. ولی اگر باز هم بیشتر از 0/5 ولت کم شد، کابل ­های متصل به باتری خودرو باید تعویض شود. این نحوه انجام تست باتری ماشین است.

نکاتی برای افزایش طول عمر و نگه داری باتری

تمیز نگه­ داشتن باتری ماشین یعنی که سولفات­ های موجود در دو قطب مثبت و منفی باتری را تمیز کرده تا از ایجاد اختلال در عملکرد باتری جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *