هرگاه کلمه شمع را می­ شنوید، احتمالا یاد شی کوچکی می­ افتید که نور و گرما تولید می­ کند. آیا شمع در ساختار بزرگ و پیچیده یک خودرو نقشی دارد؟ ممکن است سوال پیش بیاید که شمع در خودرو هم وظیفه انتقال نور و گرما را دارد؟ در این مقاله مختصر و مفید قصد داریم، درباره وایر شمع، کاربرد­ها و انواع آن صحبت کنیم. در واقع خودرو­ها از کنار هم قرار گرفتن قطعات کوچک و بزرگ تشکیل می­ شوند. وایر شمع یکی از این قطعات می­ باشد. سیم­ های وایر شمع که به عنوان کابل­ های جرقه‌زنی نیز شناخته می شوند، بخش مهمی از سیستم جرقه­ زنی هستند. نکته مهم این است، اگرچه سیم­ های شمع وایر به اندازه سایر قطعات خودرو، تعمیر و نگه داری نیاز ندارند، اما تعویض آن‌ها قبل از خرابی می تواند در زمان و هزینه شما صرفه­ جویی کند. پس بهتر است راجب این شمع­ ها بیشتر بدانیم، تا زمان وقوع مشکل بهترین عملکرد را داشته‌باشیم.

موتور­های خودرویی دارای سیم ­های وایر شمع هستند که جرقه را از سیم پیچ به شمع انتقال می دهند. ما در ادامه برای شما به صورت جزئی و کامل­تر راجب شمع، انواع شمع و علائم خرابی وایر شمع­ ها صحبت می­ کنیم.

وایر-شمع-چیست

وایر شمع

همانطور که از شمع می­ دانید، وظیفه اصلی آن در رسانایی نور و گرما است. در این قسمت متوجه می­ شویم شمع وایر به صورت تخصصی چه کاری را در خودرو انجام می­ دهد. وایر شمع قطع ه­ای در ماشین برای رساندن جریان الکتریکی از یک سیستم جرقه زنی به محفظه احتراق یک موتور جرقه زنی است. این عمل باعث مشتعل کردن سوخت فشرده مخلوط هوا، توسط یک جرقه الکتریکی می­ شود. اگر بخواهیم به ساختار آن بپردازیم، باید گفت یک شمع دارای یک پوسته رزوه‌دار فلزی است که توسط یک عایق سرامیکی از الکترود مرکزی جدا شده‌است. الکترود مرکزی، که ممکن است حاوی یک مقاومت باشد، توسط یک سیم بسیار عایق شده به ترمینال خروجی یک سیم‌پیچ احتراق یا مگنتو متصل می­ شود. پوسته فلزی شمع به سر سیلندر موتور می ­پیچد و در نتیجه پوسته به صورت الکتریکی به زمین متصل می­ شود. الکترود مرکزی از طریق عایق چینی به داخل محفظه احتراق بیرون می­زند.

یک یا چند شکاف جرقه بین انتهای داخلی الکترود مرکزی و معمولاً یک یا چند برآمدگی یا ساختار متصل به انتهای داخلی پوسته رزوه‌دار ایجاد می‌کند. وایر شمع‌ها برای اندازه‌گیری یونیزاسیون در سیلندرها استفاده می‌شوند. این اندازه‌گیری جریان یونی برای جایگزینی سنسور معمولی فاز بادامک، سنسور ضربه و عملکرد اندازه‌گیری خطا استفاده می‌شود. نتیجه گرفته می­شود، کاربرد و وظیفه اصلی وایر خودرو روشن کردن خودرو به کمک جرقه زدن می­ باشد به طوری که آن‌ها جرقه‌ای برای احتراق بنزین در محفظه احتراق موتور ایجاد می‌کنند. یعنی بدون وجود وایر شمع در موتور خودرو­های سوختی، حرکت آن امکان پذیر نیست. در ادامه با قطعات وایر شمع آشنا می­ شویم.

 

قطعات وایر شمع

برای آشنایی بیشتر با ساختار وایر شمع، توصیه می ­شود این قسمت از مقاله را مطالعه کنید. قرار است، قطعات وایر خودرو را نام ببریم و توضیح کوتاهی درباره ارائه دهیم.

در واقع شمع وایر ممکن است ساده به نظر برسد اما بسیار هوشمندانه طراحی شده­ است. در ادامه این مقاله شما را با انواع شمع وایر آشنا می­ کنیم.

قطعات-وایر-شمع

وایر-شمع

انواع وایر شمع

وایر شمع برای خودرو معمولا چهار نوع دارد. وایر شمع سیمی، وایر شمع ابریشمی، وایر شمع ترکیبی و وایر شمع‌های بوبین دار از انواع وایرها هستند. با ما همراه باشید تا توضیحاتی از آن­ ها برای شم

ا شرح دهیم.

  1. وایر شمع سیمی: این نوع از وایر­ها از آلیاژ­های مسی ساخته شده و با پوشش­ هایی از جنس روی عایق می­ شوند. این کابل­ ها در گذشته استفاده بیشتری داشته اما الان به دلیل عدم انعطاف ­پذیری، مقاومت پایین و ایجاد پارازیت در سیستم صوتی خودرو، کمتر مورد استفاده قرار می­ گیرند.
  2. وایر شمع ابریشمی: این نوع از وایر بهترین نوع وایر شمع خودرو می­ باشد. این وایر­ها دارای انعطاف­ پذیری و مقاومت بالایی هستند. که دلیل مقاومت بالای آن­ها در بعضی مواقع جذب رطوبت می ­باشد و باعث ایجاد اختلال در کارکرد و مصرف بیش از حد بنزین می­ شود. همچنین به آن ­ها پارازیت­گیر هم می ­گویند. در این وایر­ها به جای سیم از نخ­ های ابریشمی که با گرافیت ترکیب شده، استفاده می­ شود.
  3. وایر شمع ترکیبی: این وایر­ها از ترکیب وایر­های سیمی و وایر­های ابریشمی ساخته می­ شوند. درباره این وایر­ها می­ توان گفت، از وایر­های سیمی بهتر عمل می­ کنند و ویژگی­ های آن­ ها از وایر­های ابریشمی ضعیف­ تر می ­باشد.
  4. وایر شمع‌های بوبین‌ دار: از جدید­ترین وایر­ها می­ توان به وایر شمع‌های بوبین‌ دار که از نیکل و کروم ساخته می­ شوند، اشاره کرد. نیکل و کروم به کار رفته در این وایر­ها از جذب رطوبت احتمالی جلوگیری می­ کنند. سرعت انتقال جریان در این وایر­ها زیاد است پس نتیجه گرفته می­ شود، مقاوت پایینی دارد.

در این قسمت به صورت مختصر با انواع وایر شمع آشنا شدید.

علائم خرابی وایر شمع ­ها

قبل از این که شما را از علائم خرابی وایر شمع­ ها آگاه کنیم، قصد داریم با راهنمایی کوتاه امداد خودرو همدان را معرفی کنیم تا در مواقع مشکل در وایر­ها بتوانید از آن­ها کمک بگیرید. اگر در جاده یا مکانی دور از دسترس تعمیرگاه به مشکل خوردید، حتما از امداد خودرو سیار کمک بگیرید. نه تنها در تعمیر یا تعویض وایر شمع خودرو بلکه در مواردی مانند تعویض یا تعمیر تسمه یا حتی تعمیر و تعویض باتری خودرو می­ توانید از کارشناسی خودرو دیاکو امداد کمک بگیرید. درباره خرابی وایر شمع­ ها می ­توان گفت، البته که در صورت عدم توجه راننده به وضعیت شمع­ ها، خودرو آسیب جدی نخواهد دید، اما عواقب آن قطعا در طول زمان ظاهر می­ شود. رایج ­ترین نتیجه این وضعیت، روشن نشدن موتور است. در ادامه علائم خرابی وایر­ها را برای شما ذکر می­ کنیم تا برای جلوگیری از آن­ها آماده باشید.

در نهایت با وجود این علائم، عواقب جدی­ تری به زودی ظاهر می­ شوند. از ناخوشایند­ترین عواقب، خرابی موتور و انفجار مکرر در سیلندرها (زمانی که مخلوط هوا و سوخت به آرامی نمی سوزند، اما به شدت منفجر می شوند) است. نادیده گرفتن صدای فلزی برجسته در حین کارکرد موتور منجر به ظاهر شدن دود سیاه رنگ از لوله اگزوز می­شود که نشان دهنده خرابی موتور می­ باشد.

علائم-خرابی-وایر-شمع

کلام آخر

در سخن پایانی این مقاله برای شما نتیجه را شرح می­ دهیم. از مطالبی که نوشته شد، فهمیدیم وایر شمع یکی از اجزای اصلی و مهم ساختار خودرو می ­باشد. وایر­ها دارای ساختار فنی هستند که با جرقه زنی، الکتریسیته تولید می­ کنند. قطعات ویژه­ای دارند که نشان دهنده طراحی هوشمندانه آن­ها می­ باشد. در قسمت پایانی نیز شما را با علائم خرابی وایر شمع ­ها را روبرو کردیم. امیدوارم از مطالعه مقاله لذت برده و به هدف خود رسیده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *