یکی از مشکلاتی که ممکن است برای صاحبان و رانندگان خودرو حین رانندگی و یا توقف خودرو به وجود آید، پنچر شدن لاستیک خودرو می­‌باشد. قطعا امروزه با پیشرفت صنعت خودروسازی و همچنین عمران و شهرسازی دیگر، جاده­‌ها، پستی و بلندی­‌های گذاشته را ندارند و مقاوم­ شدن تایرهای خودرو نیز باعث شده پنچری خودرو به ندرت رخ دهد یا به عبارتی نسبت به گذشته کاهش داشته باشد. اما این موضوع به این معنا نیست که هیچ­‌گاه خودرو شما پنچر نشود. ممکن است برای رفتن به محل کار خود عجله داشته باشید و با این حال لاستیک خودرو شما نیز پنچر شده باشد! در نتیجه در پی ساده‌­ترین راه حل ممکن برای پنچرگیری خودرو خود برمی­‌آیید که بتواند هرچه سریع‌­تر پنچری تایر خودرو را برطرف نماید و از طرفی به تایر ماشین نیز آسیب نرساند. هرچند راه­‌حل­‌های متعددی برای این موضوع وجود دارد، اما یکی از بهترین راه­‌حل­‌ها برای پنچرگیری تایرخودرو استفاده از نخ پنچرگیری است که نسبت به سایر روش­‌ها متناسب‌­تر است. در ادامه به بررسی نخ پنچرگیری می­‌پردازیم.

نخ پنچرگیری چیست؟

نخ ­پنچرگیری نوعی ابزار پنچرگیری سیار خودرو به شمار می­‌آید که پس از پنچرگیری به وسیله­‌ی تیکت پنچرگیری استفاده می­‌شود. تیکت پنچرگیری شامل دو ابزار نوک تیز و چند رشته الیاف قطور نخی از نوعی نخ مخصوص می­‌باشد. با استفاده از این ابزار می­‌توان تایر خودرو را پنچرگیری نمود. اگر تایر خودرو شما از نوع تیوبلس ­باشد بهتر است یکی از تیکت­‌های پنچرگیری را در خودرو خود به همراه داشته باشید و در مواقع ضروری از آن استفاده نمایید. هنگام رفع پنچری خودرو با استفاده از نخ پنچرگیری، می­‌توان به یکی از متخصصین تعمیر خودرو مراجعه و تایر ماشین را بررسی کنید تا از عواقب احتمالی آن جلوگیری شود. اما اگر در زمینه­‌ی پنچرگیری خودرو تجربه­‌ی کافی دارید با استفاده از این ابزار به تنهایی می­‌توانید تایر خودرو خود را پنچرگیری نمایید.

 

روش استفاده از نخ پنچرگیری

ابتدا قطعه­‌ای که در تایر خودرو باعث پنچری شده است را با استفاده از تیکت پنچرگیری بیرون می­‌آورید و سپس با استفاده از نوک تیز آن دیواره سوراخ ­شده تایر را از هر نوع آلودگی پاکسازی می­‌کنید. استفاده از نخ پنچرگیری به منظور رفع پنچری تایر خودرو نیازمند دقت و تجربه می­‌باشد که باعث رفع سوراخ پنچری و نشتی باد در تایر می­‌باشد. در واقع یکی از سودمندترین و به صرفه­‌ترین روش پنچرگیری تایر خودرو استفاده از نخ پنچرگیری می­‌باشد که به نوعی صرفه­‌جویی در زمان نیز محسوب می­‌شود. پس از خروج قطعه از تایر خودرو قبل از آن­که باد تایر خالی شود با استفاده از ابزار نوک­‌تیز نخ پنچرگیری به صورت رفت و برگشت در تایر خودرو آن را پاکسازی نمایید. این روش هرگونه آلودگی را از تایر خودرو پاک می­‌نماید.

در نظر داشته باشید که نحوه پنچرگیری در قسمت کف تایر و در قسمتی که در تماس با زمین می­‌باشد بسیار ظریف است و دقت بالایی نیز می­‌طلبد. درصورتی که تایر خودرو از ناحیه دیواره پاره و یا سوراخ شود پنچرگیری با استفاده از ابزارهای تخصصی و لوازم پنچرگیری همانند: دستگاه‌های حرارتی و ترمیم لاستیکی انجام می­‌پذیرد و ممکن است عواقب متعددی را به همراه داشته باشد.

  1. اضافه کردن چند گرم لاستیک به تایر
  2. بالانس کردن کل چرخ پس از نصب تایر
  3. کاهش دوام تایر
  4. و…

از جمله عواملی است می­‌تواند پس از این اتفاق به همراه داشته باشد.

لاستیک تیوبلس

نخ پنچرگیری لاستیک تیوبلس

در واقع تایرها به دو نوع کلی تیوب­‌دار و تیوبلس تقسیم­‌بندی می­‌شوند. که بر این اساس می­‌توان از نظر نوع عملکرد و ویژگی­‌های ظاهری برای آنان تفاوت قائل شد. تایرهای تیوب­‌دار و تیوبلس هرکدام مزایا و معایبی دارند که آن­ها را از یکدیگر متمایز می­‌کنند. تایر‌های تیوب­دار اگر سوراخ نشوند مشکلی جدی به وجود نمی­‌آید اما اگر تایر سوراخ و یا پاره شود، باد درونی تایر از آن خارج شده و باعث از بین­ رفتن تایر می­‌شود. این مشکل راه­‌حلی ندارد مگر آن­که تایر خودرو را تعویض نمایید، البته تا زمانی که عواقب جبران­‌ناپذیری به وجود نیامده است. به منظور پیشگیری از بروز این مشکلات از حرکت به هنگام پنچری بپرهیزید.

یکی از مزیت­‌های مهم تایرهای تیوبلس امکان پنچرگیری آن با استفاده از کیت پنچرگیری می­‌باشد که سبک است و قابلیت جابجایی دارد. طراحی تایرهای تیوبلس متفاوت با تایرهای تیوب­‌دار می­‌باشند و دیواره­‌ی ضخیم­‌تری دارند. به همین دلیل پنچری از هر قسمت تایر سبب خروج باد درونی تایر خودرو شده و امکان استفاده مجدد از تایرهای تیوبلس وجود نخواهد داشت.

به همین منظور تایرهای تیوبلس از ظرافت خاصی برخوردار هستند و باید در حفظ، نگهداری و توقف در مکان­‌هایی که گمان پنچر شدن می­‌رود، خودداری نمود. این تایرها از دیواره محکمی برخوردار هستند و پاره شدن دیواره آن عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد. در خصوص نخ پنچرگیری لاستیک تیوبلس  باید بگوییم که مزیتی که تایرهای تیوبلس نسبت به سایر تایرها دارند استفاده آسان نخ پنچرگیری می­‌باشد که می­‌تواند در کم­ترین زمان ممکن انجام پذیرد. پس از پنچرشدن تایر تیوبلس می­‌توان با استفاده از ابزار نخ پنچرگیری قطعه­‌ای که سبب سوراخ­‌شدن تایر شده است را به آسانی بیرون آورد و سپس تایر را ترمیم نمود. به همین دلیل است که می­‌توان نخ پنچرگیری لاستیک تیوبلس را یکی از مزایای امداد خودرو همدان دیاکو امداد دانست.

 

نخ پنچرگیری تکین

یکی از بهترین نخ‌­های پنچرگیری برای رفع سوراخ­‌های لاستیک تیوبلس استفاده از نخ پنچرگیری تکین می­‌باشد که کیفیت و کارایی لازم را دارد. پس از پنچرگیری توسط تیکت پنچرگیری استفاده از نخ پنچرگیری تکین می­‌تواند به شما اطمینان دهد تا زمان مراجعه به متخصص و بررسی لاستیک تیوبلس از آن به خوبی محافظت نماید و اطمینان شما را جلب نماید. نخ پنچرگیری تکین مطابق با استاندارهای مطرح شده همانند: قطر، استحکام، کیفیت و… می­‌باشد که می­‌توانید در پنچرگیری لاستیک تیوبلس خودرو از آن استفاده نمایید.

نخ پنچرگیری تکین با کیفیت و کارایی خود بعد از پنچرگیری می­‌تواند تایر را محافظت نماید و در برابر پستی و بلندی­‌های پیمایش مسیر از پنچری مجدد تایر خودرو جلوگیری نماید. برای بهبود و استفاده از عمر بهینه تایر می­‌توانید تا حد امکان از توقف در مکان­‌هایی که خطر پنچری بیشتر می­‌باشد پرهیز نمایید و یا در صورت رخداد از نخ پنچرگیری تکین برای لاستیک تیوبلس خود استفاده نمایید.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نخ پنچرگیری و راه‌کارهای استفاده از آن پرداختیم. قابل ذکر است که استفاده از تیکت پنچرگیری و نخ پنچرگیری می­‌تواند بسیار موثرتر از راه­‌حل­‌های موجود عمل نماید و شما را سریع به مقصود برساند. پس می­‌توان برای دسترسی آسان و امکان استفاده در هر موقعیت از نخ پنچرگیری آن را در خودرو به همراه داشته باشید و در موقعیت­‌های گوناگون از آن استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *